Anne Balaç: Ölüm orucundaki kızıma havalandırma, doktor ve görüş yasağı uygulanıyor

PİRHA-Sibel Balaç 230, Gökhan Yıldırım 224 gündür ölüm oruçlarını sürdürüyor. Sibel Balaç 45, Gökhan Yıldırım ise 42 kiloya düştü. Kızının durumunun kritik olduğunu belirten Sibel Balaç’ın annesi Nuray Balaç, “Kızım 45 kiloya düştü, cildinde yaralar oluşmaya başladı. Evladım haksızlıklara karşı ölüm orucuna başladı. Havalandırmaya çıkmama cezası verildi, doktora götürmüyorlar, 2 aylık görüş yasağı verildi” dedi.

Ankara’da, Sincan Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan KHK ile görevinden ihraç edilen öğretmen Sibel Balaç ve 6 yılı aşkın süredir tutuklu olan Gökhan Yıldırım ölüm orucunu sürdürüyor. Sibel Balaç açlık grevinin 230’ncu gününde, Gökhan Yıldırım ise 224.

Yıldırım ve Balaç’ın sağlık durumları gün geçtikçe kötüye gidiyor artık kalem tutamıyor, ağız içi yaraları var ve yürüyemiyorlar.

Sibel Balaç’ta kalp çarpıntıları, ayaklarda şişme, halsizlik, şekeri katı yiyememe, kas ve eklem ağrıları var.

Gökhan Yıldırım’da ise el ve ayaklarında damar çatlaklarından kaynaklı kızarıklar, ellerinin parmak aralarında yaralar, burun bölgesinde kızarıklıklar, ensesinde kızarıklıklar, hücresinden çıktığı zaman gitmek istediği yere tekerlekli sandalye ile gidebiliyor, katı şeker kullanamıyor, sadece su, şeker, tuz ve limonla beslenebiliyor, el parmaklarının arasındaki yaralardan kaynaklı şu an yazı yazamıyor, kemik ağrılarından kaynaklı geceleri uyuyamıyor.

“EVLADIMIN BİR SUÇU YOK ARTIK YAPILANLARA DAYANAMIYORUM”

Kızının durumunun kritik olduğunu belirten Sibel Balaç’ın annesi Nuray Balaç, “Kızım 45 kiloya düştü, cildinde yaralar oluşmaya başladı. Evladım haksızlıklara karşı ölüm orucuna başladı ancak cezaevinde de cezalar bitmedi, nasıl bir ülkede yaşıyoruz. Havalandırmaya çıkmama cezası verildi, doktora götürmüyorlar, 2 aylık görüş yasağı verildi. Kızımın 3 ayda bir kulağında ki rahatsızlığından dolayı hastaneye gitmesi lazım ancak kontrole götürmüyorlar. Kızıma 2 aylık görüş yasağı verdiler evladımı 2 ay daha göremeyeceğim. Meclise girişimiz yasaklanıyor, Adalet Bakanlığı’nda görüşme talebimiz kabul edilmiyor. Artık yapılanlara dayanamıyorum evladımın bir suçu yok serbest bıraksınlar artık” dedi.

Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın talepleri şöyle:

– Dijital delillerle gizli tanık ve itirafçı tanıklarla yürütülen yargılamalara son verilsin.

– Keyfi disiplin cezalarına son verilsin.

– Hasta mahpuslar serbest bırakılsın.

– Hapishanedeki kitap, dergi kısıtlamalarına son verilsin.

– Hapishanedeki sohbet hakkının eksiksiz uygulanması.

– Yozlaştırmaya karşı mücadele edenlere verilen cezalar iptal edilmeli.

– Tarafımıza verilen hapis cezaları iptal edilmeli.

– Halkımızın hak ve özgürlükler adalet mücadelesi engellenmemeli.

– Ağırlaştırılmış müebbet infaz yasası tutsaklar lehine değiştirilmeli.

Cihan BERK

PİRHA

 

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir