Diyarbakır Cezaevi’nde koronavirüs kısıtlamaları sürüyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunan 14 tutuklu, koronavirüs kapsamında getirilen kısıtlamaların sürdüğünü belirterek, spor ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmadığını aktardı.

Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan 14 tutuklu, yaşadıkları hak ihlallerine karşı hukuki yardım talebiyle mektupla İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurdu. Tutuklular, koronavirüs salgını sonrası getirilen kısıtlamaların, vaka sayılarında düşüş olmasının ardından normalleşme sürecine girilmesine rağmen sürdürüldüğünü aktardı. Tutuklular, salgın sonrası başta açık-kapalı görüş kısıtlaması olmak üzere, spor, sohbet, kurs gibi etkinliklere hiçbir şekilde çıkarılmadıklarını belirtti.

SORUNLAR ÇÖZÜLMÜYOR

Tutuklular, yasal mevzuata göre haftalık 10 saat ve 10 kişiyle beraber etkinliklerden yararlanma hükmü bulunmasına rağmen sadece ayda 1 saat spora çıkabildiklerini paylaşarak, “Kurs, sohbet, el işi atölyesi, kütüphaneye hiçbir surette çıkarılmamaktayız. Türkiye’nin birçok cezaevinde açık-kapalı görüşler 1,5 saate çıkarılmasına rağmen 50 dakika görüş yapmaktayız. Aynı zamanda birçok cezaevinde tüm etkinliklere başlanmasına rağmen, bulunduğumuz cezaevinde gerekli şartlar yerine getirilmemektedir. Her ne kadar yaşadığımız bu sorunlara ilişkin cezaevi idaresi, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı’na sözlü ve yazılı olarak taleplerimizi iletsek de istemlerimize karşılık bulamamakta, gerekçeler uydurularak sorunları sürüncemede bırakıp oyalamaktadırlar” denildi.

YETERLİ BESLENME YOK

Beslenme sorununun da yaşadıklarını belirten tutuklular, şunları aktardı: “Uzun süredir yemekler kalitesiz, az ve yenilmeyecek şekilde getirilmektedir. Yeterli beslenmeyi karşılamamakla birlikte yemeklerimiz içerisinde uygun olmayan cisimler çıkmaktadır. Çok uzun bir süredir yaşadığımız yemek konusundaki sorunumuzda hiçbir şekilde çözülmemektedir. Hakeza kantindeki ürün fiyatları her gün yükselmekte, çeşitlilik ve ucuz ürün olmadığından ilgili ürünlere erişememekteyiz.”

ELEKTRİĞE FAHİŞ ZAM

Elektriğe fahiş zamlar yapıldığını paylaşan tutuklular, “Diyarbakır Kampüs Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde bulunan Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumları’nda bulunan tutukluların kullanmış olduğu elektrik tüketim bedelinin Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi ve cezaevi kurumu arasında yapılan ikili anlaşma kapsamında 1 kwh elektrik birim fiyatı eskiden 1,23 iken, yeni belirlenen 1 kwh elektrik birim fiyatı 2,62’ye çıkartılmıştır” diye belirtti.

Mektupta, şu ifadeler yer aldı: “Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle elektrik kullanım bedeline göre fiyatların yapılandırılacağı hakeza Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında elektriğe zam yapılmayacağına yönelik açıklama yapılmasına rağmen yüzde 115 zam yapılması, bizleri mağdur etmiştir. Zaten sadece ailelerimiz tarafından yatırılan cüzi miktardaki maliye ile en temel insani ihtiyaçlarımızı bile karşılamakta zorlanırken, gelen zamlı faturaları ödememiz mümkün değildir.”

Tutuklular, yaşadıkları sorunların çözülmesi için İHD’ye dayanışma çağrısında bulundu.

İHD’DEN BAŞVURU

İHD Diyarbakır Şubesi, başvurunun ardından ihlallerin sonlandırılması için Adalet Bakanlığı Ceza Ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na (Cezaevi Savcılığına), Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na, Diyarbakır 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na dilekçeyle başvurdu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir