Tedavi hakkı engellenen tutuklu yatağa bağlı hale geldi

ANKARA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 73 yaşındaki ağır hasta tutuklu Ehettin Kaynar’ın yatağa bağlı hale geldiğini ve ailesiyle telefon görüşmesi dahi yapamadığını belirterek, acil tahliyesini istedi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 412’nci haftasında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde açıklama yaptı. “Tedavi Haktır Engellenemez ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada, Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 73 yaşındaki ağır hasta tutuklu Ehettin Kaynar’ın durumuna dikkat çekildi.

İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen’in yaptığı açıklamada, Kaynar’ın sağlığı ve hastalıkları hakkında bilgi vererek, derhal tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

TEDAVİ HAKKI ENGELLENİYOR

Kaynar’ın ilk olarak 2015 yılının Kasım ayında tutuklandığını ve 2 yılın ardından serbest bırakıldığını aktaran Çevirmen, “Dosyanın onaylanması sonucunda Kaynar, 2021 yılının Nisan ayında tekrar tutuklanarak, Edirne F Tipi Hapishanesi’ne konuldu. Kalp yetmezliği olan Ehettin Kaynar dışarıdayken rahatsızlanması sonucunda hastaneye kaldırılarak, anjiyo olmuş ve stent takılmıştı. Ameliyatından iki hafta sonra da cezaevine girmiştir. Cezaevine girdikten sonra durumu her gün ağırlaşan hasta tutuklunun tedavileri yapılmamıştır” dedi.

Kaynar’ın 2-3 ay önce Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini belirten Çevirmen, bayram dolayısıyla görüşe giden ailesinin Kaynar’ın durumunun kötüleştiğini, tedavilerinin aksatıldığını ve hastane sevkleri yapılmasına rağmen hastaneye götürülmediğini belirttiğini söyledi.

TELEFON GÖRÜŞMESİ DAHİ YAPAMIYOR

Ailenin savcılığa başvurması üzerine Kaynar’ın Kurban Bayramı’nın ikinci günü hastaneye kaldığını dile getiren Çevirmen, karaciğerinde büyük bir kitlenin tespit edildiğini kaydetti. Çevirmen, “Karaciğer sağ lobunu tamamen kaplayan 12 cmx16 cm büyüklüğüne sahip kitle meydana gelmiştir. Karabük’te yatağa bağlı hale gelen ve ailesi ile telefon görüşmesini dahi yapamayan Ehettin Kaynar, durumunun ağırlaşması üzerine acilen 27 Temmuz 2022’de Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiş ve hastaneye girişi yapılmıştır. Hastanede tutulan Kaynar’ın karaciğerinde tespit edilen kitle için histopataloji tetkiki istenmiştir. Ayrıca MR, anjiyografi de istenmiştir. Ehettin Kaynar’ın karaciğerinde meydana gelen kitle ve kalp yetmezliğinin yanı sıra yaşamını zorlaştıran pek çok hastalığı bulunmaktadır” diye belirtti.

KAYNAR İÇİN TAHLİYE ÇAĞRISI

Kaynar’ın diyabet hastası olduğuna ve acilen tedavisinin yapılması gerektiğine vurgu yapan Çevirmen, “Damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, prostat, kemik erimesi, romatizma, sağ omuz köprücük kemiği kırıklığı, cilt hastalığı, el ve ayaklarında uyuşma, el titremesi, guatr hastalığı ve böbrek hastalığı gibi ağır hastalıkları bulunmaktadır. Ayrıca 15 yıldır burnunda kanamalı lezyonlar bulunmaktadır. Ehettin Kaynar, ilerlemiş yaşı ve ağır hastalıkları nedeniyle tek başına yaşamını idame ettiremiyor. Ehettin Kaynar’ın durumunun kritik olması, yatağa bağımlı hale gelmiş olması ve ağırlaşan hastalıkları nedeniyle cezaevinde kalamayacağı açıktır. Bu nedenlerle sağlıklı koşullarda ailesinin yanında tedavi olabilmesi için bir an önce tahliyesinin sağlanmasını talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir