15 gündür abluka sürüyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanması üzerinden bir hafta geçerken, Piya ve Ari Yapım şirketleri, avukatlara bilgi verilmeksizin 15 gündür polis ablukasında tutuluyor.

Diyarbakır’da 20’si gazeteci 22 kişinin gözaltına alındığı 8 Haziran’da, gazetecilerin çalıştıkları ajans ve yapım şirketlerine de baskın düzenlendi. Baskınlarda çok sayıda kamera, bilgisayar ve dijital materyale el konuldu. Baskının yapıldığı 8 Haziran’da Pel Film Prodüksiyon’da arama son bulurken, Piya ve Ari yapımların binalarında başlatılan arama ise 15’inci gününde devam ediyor.

Polisler, 15 gündür 2 yapım şirketinin 4 katlı binası ve çevresini abluka altına almış durumda.

Bilgilendirme yapılmadı

Savcı ile görüşen avukatlar, Piya ile Ari yapım şirketlerinde süren polis bekleyişi ve arama gerekçesine dönük bir bilgilendirmenin kendilerine yapılmadığını aktardı.

Çok sayıda ekipmana el konuldu 

Polis baskınından Pel Yapım, Piya Yapım, Ari Yapım ve JINNEWS’in Yenişehir ilçesindeki merkez bürosunda yapılan aramalar sonucunda birçok ekipmana el konulmuştu.

Gazeteciler bir haftadır tutsak

Mesleki faaliyetleri suçlama konusu yapılarak 16 gazetecinin tutuklanması üzerinden ise, 7 gün geçti. Tutuklanan gazeteciler, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınan 22 kişiden gazeteciler JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin, “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklanmıştı. Gazeteciler Gülşen Koçuk, Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram ile Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir