504’üncü günde eski bakana çağrı: Samimi ise gelsin helallik istesin

URFA – Annesi ile birlikte adalet mücadelesini sürdüren Ferit Şenyaşar, kentte ziyaretlerde bulunacak olan katliamın tanığı AKP’li milletvekili ve eski bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’ya çağrı yaparak, “Eğer Fakıbaba samimi ise ve halkın sorunlarını dinlemeye gelmişse gelsin anneden helallik istesin” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 504’üncü gününe girdi. Anne ve oğlu, erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden Urfa Adliyesi’ne gelerek nöbeti binanın kapısında başlattı. “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alana katliamda yaşamını yitiren aile fertlerinin fotoğraflarının yer aldığı “Herkes için adalet” yazılı pankartı asan aile, adliye binası girişinde sürdürdükleri nöbet alanında “Adalet sağlamayan savcılar tatilde adalet nöbetimiz 504’ünü gününde” yazılı döviz ile katliam günü yaralıları taşırken saldırıya uğrayan ambulansın fotoğraflarını taşıdı. Anne ve oğlu adliyeye yolu düşen yurttaş ve avukatlara maruz kaldıkları katliam ve verdikleri adalet mücadelesine dair aktarımda bulunuyor.

Urfalılar tanık

Annesi ile birlikte nöbet tutan Ferit Şenyaşar, eylemin zorlu mevsimsel koşullara rağmen sürdüğüne dikkat çekerek, “Adliyede savcılar tatilde. Bize adalet yok. Bir yerde zulüm varsa orada normal bir hayat olmaz. Ortada herkesin bildiği bir üstünlerin hukuku var. Bunu kimse inkar etmiyor. Yetkililer ‘elimizde bir şey yok diyor.’ Biz adalete olan inancımızı yitirmeyeceğiz. Adalet sağlanana kadar bu kapıdan ayrılmayacağız. Bu hukuksuzluğa her gün Urfalı yurttaşlar tanık” diye konuştu.

‘Fakıbaba samimi ise gelsin helallik istesin’

Katliam gerçekleştiği dönemin Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan ve katliam gerçekleştiğinde hastanenin bahçesinde bulunan AKP Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bir hafta boyunca Urfa‘da temaslarda bulunacağını belirten Ferit, “Bakan Urfa’ya ‘halkın sorunlarını dinlemeye’ gelmiş. Urfa’nın en büyük sorunu bu. Adliye önünde oturan annenin adalet talebidir. Eğer Fakıbaba samimi ise ve halkın sorunlarını dinlemeye gelmişse gelsin anneden helallik istesin. Belki bu helallikten sonra savcılar bir adım atar” ifadelerini kullandı.

Emine Şenyaşar: Herkes için adalet istiyorum

Emine Şenyaşar ise, Adalet Nöbeti boyunca sağlık sorunlarının arttığına değinerek, “Gözlerim ve ayaklarım her geçen gün daha kötü oluyor. Buraya gelmeye mecburum. Evde oturamıyorum. Herkes için adalet istiyorum, kendim içinde istiyorum. Oğlumu (Fadıl Şenyaşar) bıraksınlar eve gelsin. İki oğlumu ve eşimi öldürdüler, artık yeter. Bunlarda hiç vicdan yok mu” diye sordu.

Aile, dijital medya hesaplarından Adalet Bakanlığı’nın hesabını etiketleyerek, “Dört yıldır adalet arayışındayız. Her an, her dakika adalet sağlanacak umuduyla 504 gündür anne adliye kapısında bekliyor. Hastanede katledilenleri geri getiremez ama, beklediği adalet mutlaka gelecek” mesajını paylaştı.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir