ABD, IŞİD’in Suriye’deki liderinin öldürüldüğünü açıkladı

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), Suriye’de üst düzey bir IŞİD’linin öldürüldüğünü açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), Cinderes yakınlarında düzenledikleri hava saldırısında IŞİD’in üst düzey yetkililerinden Maher al-Agal’ı öldürdüklerini duyurdu. CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, 12 Temmuz’da Halep’e bağlı Cinderes kasabası yakınlarında IŞİD’in iki üst düzey çetebaşına saldırı düzenlendiği kaydedildi.

VOA’da geçen habere göre, açıklamada, “Saldırıda IŞİD’in ilk beş elebaşından biri olan ve IŞİD’in Suriye’deki lideri Maher al-Agal öldürüldü. Maher ile yakından ilişkili üst düzey bir IŞİD elebaşı da saldırı sırasında ağır yaralandı. Başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için bu operasyona kapsamlı bir planlama yapıldı. İlk inceleme, sivil kayıplar olmadığını gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Agal’ın, IŞİD çetebaşlarından olmasının yanı sıra Irak ve Suriye dışında IŞİD ağlarının gelişmesine yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, sözlerine yer verilen CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, “Bu saldırı, CENTCOM’un bölgeye olan sarsılmaz bağlılığını ve IŞİD’in kalıcı yenilgisini teyit ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Buccino, “CENTCOM bölgede yeterli ve sürdürülebilir bir varlık muhafaza ediyor ve bölgesel güvenliğe yönelik tehditlere karşı koymaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

GAZETE PATİKA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir