Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “yok” dediği hapishanedeki işkence AYM kararında: Kötü muamele yasağı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutsakların yaşadığı işkence sonrası ‘Kötü muamele yasağı ihlal edildi’ kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu bulunduğu hapishanede gardiyanların şiddet uyguladığı tutuklunun başvurusunu kabul etti.

Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Deniz Şah, 3 Nisan 2018’de Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasından dönerken oturma eylemi yapmak istemesi üzerine gardiyanların şiddetine maruz kaldı. Yüzü ve vücuduna çok sayıda darbe alan, yerlerde sürüklenen tutuklu, gördüğü şiddeti protesto edince bir de disiplin cezasına çarptırıldı. Olayın ardından talep etmesine rağmen kurum doktoruna görünme talebi reddedilen Deniz Şah, ertesi gün Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘kötü muameleye maruz kaldığına’ dair şikayette bulundu.

Başsavcılığın olayın araştırılmasını istediği cezaevi yönetimi, ‘iddiaları doğrulayan herhangi bir delile ulaşılamadığı’ cevabını verdi.

Anayasa’nın 17. Maddesi’ndeki ‘Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz, kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya ve muameleye tabi tutulamaz’ hükmüne atıf yapan AYM, bu maddeyle güvence altına alınan ‘kötü muamele yasağı’nın ihlal edildiğine karar verdi.

Kararın ‘kötü muamele yasağının ihlaline ilişkin sonuçların ortadan kaldırılması için Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar veren Yüksek Mahkeme, Deniz Şah’a 45 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

GAZETE PATİKA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir