Adalet Nöbeti sürüyor: Aileler de cezalandırılıyor

İZMİR- Hasta ve infazı yakılan tutuklu ailelerinin başlattığı Adalet Nöbeti’nde tutukluların yanı sıra ailelerin de cezalandırıldığı vurgusu yapıldı.

Hasta ve infazı yakılan tutukluların tahliye edilmesi ve cezaevlerindeki tecride son verilmesi talebiyle tutsak yakınlarının başlattığı Adalet Nöbeti 90’ıncı gününde İzmir Adliyesi önünde devam etti. “Hasta tutsaklara özgürlük”, “Ji girtiyên nexeş re azadi”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” yazılı önlükleri giyen tutuklu yakınları “Biji berxedana zindanan” sloganları attı. Aileleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Konak İlçe Örgütü üyeleri ziyaret etti.

‘ADALETSİZ ÜLKE OLMAZ’

Burada konuşan HDP Konak İlçe Eş Başkanı Abdülvahap Bal, uzun süredir başta İmralı olmak üzere bütün cezaevlerinde tecrit politikası uygulandığını kaydetti. Tutukluların bütün yasal haklarından mahrum bırakıldığına dikkati çeken Bal, “Tutukluların, görüş, sosyalleşme, telefon ve tahliye gibi bütün hakları ellerinden alındı. Onun için bu anaların talepleri yasaldır. Bu anneler çocuklarıyla görüşmek istiyor. Bu yasal bir haktır. Avukat görüşleri yasaklanıyor. Keyfi uygulamalar devam ediyor. İktidar ve Adalet Bakanı’nın bu anaların sesini duyması lazım. Ülkede adalet olmadığı zaman ekonomide düzelmez. Ülkede önce adalet olması gerekir” dedi

‘AİLELER DE CEZALANDIRILIYOR’

Tutukluların yanı sıra ailelerinde cezalandırıldığını vurgulayan Bal, “Tutuklular ailelerinden uzakta bulunan cezaevlerine gönderiliyor. Yine hasta tutuklular yasal olarak bırakılması gerekirken, bırakılmıyor. Cezaevlerinden her gün cenazeler çıkıyor. Biz bu anaların yasal haklarını sonuna kadar savunacağız” diye konuştu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir