Adalet Nöbeti’nde polis işkencesi: Galatasaray Meydanı’na yürüyorlar

İSTANBUL – Tutsak yakınlarının İstanbul Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti, 14’üncü haftasında da devam etti. Nöbete saldıran polis, içinde annelerin de olduğu 6 kişiyi işkence ile gözaltına alırken, duruma tepki gösteren kitle Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştiriyor.

Hasta ve infazları yakılan tutsaklar için tutsak yakınlarının İstanbul’da başlattığı Adalet Nöbeti haftalardır uygulanan işkence ve baskıya rağmen 14’üncü haftasında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde devam etti. Bu haftaki nöbete, Silivri 3 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Yakup Akman’ın annesi Fince Akman ile Afyon T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilerek tek kişilik koğuşta tutulan Xemgin Karakaş’ın annesi Cemile Karakaş katıldı. Ailelere Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, HDP il ve ilçe örgütleri, HDP Gençlik Meclisi, Devrimci Parti ve Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) üyeleri destek verdi.

‘Korkmuyoruz’

Nöbet öncesi çok sayıda polis ve gözaltı araçlarıyla adliye önü ablukaya alındı. Aileler adliyeye yürüyüş gerçekleştirdikleri esnada, “Bizi susturamayacaklar. Korkmuyoruz” dedi. Adliye önüne gelen tutsak yakınlarını ablukaya alan polisler, her hafta olduğu gibi bu hafta da Kağıthane Kaymakamlığı’nın Adalet Nöbeti’ni yasakladığı belgeyi “gerekçe” göstererek eylemlerini gerçekleştirmelerine izin vermeyeceklerini belirtti. Duruma tepki gösteren HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, her hafta aynı gerekçeyle annelere işkence edildiğini ancak artık bu duruma susmayacaklarını söyledi.

Tekmelendiler, yerde sürüklendiler!

Bu esnada, 14 haftadır nöbet eylemi gerçekleştiren Fince Akman ve Cemile Karakaş’a polis saldırdı. Darp edilenlerden Cemile’nin ağzı polislerce kapatılarak nefessiz bırakılmaya çalışıldı. Cemile zorla gözaltına alındığı esnada yerlerde sürüklenerek gözaltı aracına götürüldü.

İşkence polis aracında devam etti

Öte yandan nöbet eylemcisi Fince de darp edilirken, Gençlik Meclisi üyelerine de polisin tekme attığı görüldü. Gözaltı aracında da işkence edilen tutsak yakınları, “Bijî berxwedana zindanan” sloganı attı. Bu esnada çekim yapan gazetecilerin de çekim yapması engellenerek darp edilmeye çalışıldı. Nöbet eyleminde 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Galatasaray Meydanı’na yürüyorlar

Yaşananlara tepki gösteren Musa Piroğlu, “Hasta tutsaklara özgürlük” yeleği giyerek Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştireceğini söyledi. Hasta tutsaklar ve annelerin nöbet eylemine dikkat çeken Musa, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Devrimci Parti ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleriyle Galatasaray Meydanı’na “Hasta tutsaklara özgürlük” sloganıyla yürüyüş gerçekleştiriyor.

Sandalyeden düşürülmeye çalışıldı

Haftalardır tutsak yakınlarının eylemleri dışında adliye önündeki hiçbir eyleme engellemede bulunulmadığını, hasta tutsaklar için yapılmak istenen eyleme ise her hafta polisin saldırdığını duyuran Musa, yürüyüş esnasında polislerce önü kesilerek sandalyesinden düşürülmeye çalışıldı.

Yürüyüşte kararlılar

Yürüyüşte kararlı olduğunu söyleyen kitle, Galatasaray Meydanı’na doğru ilerliyor.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir