Adana’da alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Adana’da Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yönelik soruşturma bahane edilerek bir haftadır gözaltında tutulan 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Binevş Kültür ve Sanat Derneği ile ilgili yürütülen soruşturma bahanesiyle Adana, Mardin, Mersin, Van ve Diyarbakır’da gözaltına alınanların gözaltı süresi bir kez daha uzatıldı.

Binevş Kültür ve Sanat Derneği binasının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eşbaşkanı Helin Kaya ve Mehmet Karakış ile HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 37 kişi, 27 Haziran günü gözaltına alındı. Dosyada “gizlilik” kararı bulunan 37 kişinin, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt adına faaliyetlerde bulunmak” iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Bir haftadır Adana Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan ve ifadeleri alınmayan 37 kişinin gözaltı süresi bir kez daha uzatıldı. Savcılığın talebi üzerine Adana Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, gözaltı süresini 4 gün daha uzattı.

Gözaltında tutulanların isimleri şöyle: “HDP Adana İl Eşbaşkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış, HDP Parti Meclisi üyesi Ahmet Yıldız, HDP Gençlik Meclisi üyesi Mazlum Gök, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Çukurova Bölge Eş Sözcüleri Şilan Turğa ve Enver Güler, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Emetullah Akçaray ve Sever Uzun, Binevş Kültür ve Sanat Derneği üyeleri İlyas Arzu, Murat Gürbüz, Suat Ekin ve Jiyan Savcı, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Suphiye Bayav ve Jiyan Aslan ile Mahsum Uzun, Zilan Çiçek, Mehmet Saruhan, Hayrettin Öz, Mehmet Sait Dikmen, Vakkas Durgut, Evin Özbay, Dilan Yiğit, Gülbahar Akman, Yaşar Akman, Mehmet Solmaz, Bedri Şengül, Zilan Taş, Ayşe Solmaz, Mehmet Aykut, Ramazan Demirhan, Abdullah Ayav, Abdurrahman Oral, Ahmet Akdoğan, Ayşe Irmak, Tacettin Başar, Şirvan Aksoy.”

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir