AVEG-KON: Suruç’un hesabını sormak için sokağa eyleme

AVEG-KON, Suruç katliamının 7. yılında katillerden hesap sormak için sokağa, eyleme çağırdı.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON), Suruç katiamının 7. yılına ilişkin açıklama yaptı. Katliamın nasıl gerçekleştiğinin hatırlatıldığı açıklamada, katillerden hesap sormak için sokağa, eyleme çağrıldı.

Suruç katliamının, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da işçi sınıfı ve ezilenlere, Kürt halkına, devrimci ve sosyalistlere karşı bugün de son hız devam eden tasfiyeci imha savaşının ilk adımı olduğu kaydedilen açıklamada, “Faşist Saray diktatörlüğü, 7 Haziran 2015’te aldığı yenilgiyi ve HDP’nin başarısını hazmedemeyerek kirli savaş konsepti başlattı. Suruç katliamının ardından Ankara, İstanbul-Sultanahmet, İstanbul-Atatürk Havalimanı, Cizre, Sur, Silopi, Gever, Elazığ ve daha birçok yerde katliamlar yapıldı, kentler yerle bir edildi, insanlar bodrumlarda yakıldı. Sokakta en küçük hak talebine, özgürlük ve adalet mücadelesine hunharca saldırıldı” denildi.

Katliamın hemen sonrasında başlayan adalet mücadelesine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Suruç’ta yaralı kurtulan sosyalist gençlerin, yakınlarını kaybeden ailelerin, hukukçuların bir araya gelerek kurdukları Suruç Aileleri İnisiyatifi, sorumluların yargılanması için adalet mücadelesini faşist rejimin baskıları altında, gözaltı ve tutuklama saldırılarına rağmen yılmadan sürdürmekteler. Rejimin Suruç davasını sadece birkaç kişinin üzerine yıkarak kapatmak istemesi ve faşizmin mahkemelerinin bu yönde kararlarına rağmen ‘Suruç için adalet, herkes için adalet şiarı Türkiye ve Kürdistanla birlikte Avrupa’nın birçok kentinde güçlü bir şekilde haykırılmaya devam ediyor.

Genelde Saray diktatörlüğüne karşı çıkan tüm toplumsal kesimlere, özelde ise sosyalistlere gözdağı verme ve bir daha kendilerini toparlayamamaları amacıyla gerçekleştirilen Suruç katliamı, faşist rejimin kursağında kaldı. 33 düş yolcusunun ideallerine sarılan özellikle sosyalist gençler faşizmden hesap sorma bilincini kuşanarak hem kendi örgütlülüklerini daha da güçlü hale getirdiler, hem de mücadele kararlılıklarıyla farklı toplumsal kesimlerin, devrimci yapıların birleşik mücadelelerinin büyümesine vesile oldular.

Avrupa sokakları da 6 yıldır Cebo’nun, Ezgi’nin, Saadet’in ve tüm diğer düş yolcularının resimlerine, sloganlarına, haykırışlarına sahne oldu. Her 20 Temmuz, katliamda yitirdiklerimize özlem, faşizme duyduğumuz öfke ve inadına Rojava devrimi ve sosyalizm diyen kararlılığımıza tanıklık etti. Suruç katliamının 7. yılında bir kez daha ‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ demek; katliamcı Türk devleti ve beslediği IŞİD vb. çetelerden hesap sormak için yerli ve göçmen tüm demokratik, ilerici, devrimci ve sosyalist kişi ve kurumları bir araya gelmeye, seslerini ve öfkelerini sokakta birleştirmeye çağırıyoruz. Suruç için adalet, herkes için adalet! Kahrolsun faşizm! Yaşasın halkların kardeşliği!”

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir