Avukat Bakırtaş, Bakırköy Adliyesi önünde anıldı

Bakırköy Adliyesi önünde düzenlenen Avukat Servet Bakırtaş anmasında duygusal anlar yaşanırken genç avukatlar, savunmaya yönelik artan saldırılar ve avukat ölümleri karşısında yeteri kadar mücadele etmeyen TBB ile İstanbul Barosu’nu “Yönetim istifa” sloganıyla protesto etti. Anmada söz alan Bakırtaş’ın kardeşi Karabağ ise “Acımız büyük. Rehberim abimin yolundan yürüyeceğiz” dedi.

Katledilen Avukat Servet Bakırtaş, Bakırköy Adliyesi önünde anıldı.

Silahla yaralama suçunda beş yıl hapis yatıp tahliye olan Abdullah Türkoğlu aynı olay nedeniyle kendisine tazminat davası açan Öznur Tufan ve Avukta Bakırtaş’ı davadan geri çekmesi için tehdit etmiş dün ise Tufan’ı Büyükçekmece’de Avukat Bakırtaş’ı ise Bakırköy’de hukuk bürosunda ateşli silahla katletmişti.

Acil toplanan barolar 7-8 Temmuz günü için boykot kararı alırken İstanbul Barosu da Bakırtaş için Bakırköy Adliyesi önünde anma düzenledi. Anmaya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, HDP Milletvekili Avukat Filiz Kerestecioğlu ve CHP Milletvekili Avukat Sezgin Tanrıkulu da katılırken, Bakırtaş’ın kızı anmada babasının cübbesini giyerek yer aldı.

KARABAĞ: REHBERİM, AĞABEYİM’İN YOLUNDAN YÜRÜYECEĞİZ

Anmada söz alan Bakırtaş’ın ortağı ve kardeşi Avukat Tuğçe Karabağ’ın konuşması duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Sesi titreyen Karabağ, şu ifadeleri kullandı: “Hukuk camiası bir değerini bir hiç uğruna kaybetmişti. Dün yerinde uyuyan cehalet uyanmış ve aramızda yürümeye başlamıştır. Cehaletin toplum içinde hızla yayılan bir hastalık olduğunu artık fark etmeliyiz. Ülkeni nen ücra köşelerinde görevlerini yapmaya çalışan eğitimcilerimiz, sağlıkçılarımz hukukçularımız cehalete karşı dik durarak, kanlarını dörekek dün geçit vermediği gibi yarın da vermeyecektir. Acımız doruktadır. Bakırtaş & Karabağ Hukuk Bürosu çalışanları olarak rehberim ağabeyim Avukat Servet Bakırtaş’ın gittiği yoldan yürümeye devam edeceğiz.”

Karabağ’ın konuşması alkışlarla karşılandı.

DURAKOĞLU: SAVUNMA OLMAZSA YARGILAMA OLMAZ

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu da avukat ölümleri ya da saldırıların avukatlık mesleğini yaparken hangi tehditlerle karşılaşıldığından da öte bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı anlattığını dile getirdi. Avukatların mesleği ölümü göze alarak yaptığını kaydeden Durakoğlu, “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir ‘toplumsal ders’ olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, ‘olmaz yargılama’ diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da ‘bir avukat’ savunacak” dedi.

SAĞKAN: SAVUNMA HAKKI GÜVENCE ALTINDA DEĞİLDİR

TBB Başkanı Erinç Sağkan da kısa bir konuşma yaptı. 4 Nisan’da Meclis’e verdikleri önergenin reddedildiğini hatırlatan Sağkan, “Savunma hakkı diyorsunuz ya, savunma hakkının temsilcisi avukatın yaşam hakkını güvenceye almadığınız müddetçe bu ülkede hiçbir vatandaşın savunma hakkı güvence altında değildir” dedi.

TBB VE İSTANBUL BAROSU’NA TEPKİ: YÖNETİM İSTİFA

Bu saldırıların artması durumunda daha büyük eylemler düzenleyeceklerini dile getiren Sağkan’a genç avukatlar tepki gösterdi. Sağkan’ın konuşması sloganlarla kesildi.

Savunmaya yönelik saldırılara ve avukat ölümlerine yeteri kadar mücadele yürütmeyen TBB ve İstanbul Barosu’na “Yönetim istifa” sloganlarıyla tepki gösterildi.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir