Bakan Yanık savaş, işgal ve göç politikalarının “sırrını” açıkladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Suriyeli göçmenlere neden kucak açtıklarını, işgal harekatlarına neden giriştiklerini, bu harekatların yarattığı sosyal yıkıma neden katlanılması gerektiğini ezeli Kürt korkusu ve düşmanlığıyla tane tane anlattı!

Adana’nın Yüreğir İlçesi Kiremithane Mahallesi’nde esnaf ziyaretleri yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, uluslararası kurtlar sofrasında en önemli pazarlık kozlarından biri olarak masaya sürülen, ucuz işgücü ve toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmekte kullanılan Suriyeli göçmenler konusunda sorulan soruya verdiği yanıtla ezeli Kürt korkusu ve düşmanlığını özetledi. Bu devletin genetik kodlarına işlemiş korku ve düşmanlığı apaçık ortaya koyan Yanık, savaş ve işgal politikalarının yarattığı ekonomik-sosyal yıkıma rıza gösterilmesini istedi.

Yanık tüm olup bitenlerin sırrını bilen bir kişi havalarında, ama küstahlığını gizleyemeden esnafa, “Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar. Biz de kurdurmamaya çalışıyoruz. Orada bir Kürt devleti kurulması Türkiye’nin güney doğusunun bıçakla yarılması demektir” dedi.

Rojava’ya yeni bir işgal harekatının hazırlıkları yapılıp kapı kapı dolaşılarak izin çıkarılmaya çalışılırken Yanık gibiler de bu işgal girişiminin gerçek maksadının en azından önemli noktasını ortaya koydu: Kürt düşmanlığı ve korkusu! Diğer boyutunun yayılmacı hayaller, toprak koparmak olduğu sır değil. Bu hayaller için sahici bir korku olan Kürt korkusu-düşmanlığı da tarihsel gericilik birikiminin kaşınmasında olduğu gibi siyasi pazarlık sofralarında öne sürülen “beka” martavalı olarak tepe tepe kullanılıyor.

Hızını alamayan Yanık kendi beslemeleri cihatçı çetelerin gerçekleştirdikleri kitle katliamlarını da Kürt halkına tahvil edebildi!

Savaş ve işgal politikalarının yarattığı yıkıma dair “Meselenin sosyal boyutunu çok iyi görüyoruz ama buna rağmen Türkiye’yi bir bütün halinde tutmak istiyorsak, Türkiye’nin sınır ötesi harekatında güvenliğini sağlayıp, orada bir terör devleti kurulmasına engel olacaksak bu bedele biraz katlanacağız” sözleriyle “katlanacaksınız” demeye getiren Yanık’ın bu devletin genlerine işlemiş Kürt korkusu ve düşmanlığını özetleyen tiradı şöyle:

‘Mesele sadece Suriyelilerin can güvenliğini korumak değil!’

Suriyelilerle alakalı Cumhurbaşkanı’mız sürekli olarak söylüyor, orada inşallah güvenlik tesis edildikten sonra bu insanlar zaten kendi ülkelerine gitmek ister, biz de isteriz ama şu anda oraya gönderecek bir yer yok. Mesele sadece Suriyelilerin can güvenliğini korumak değil, mesele bizim de sınır ötesi güvenliğimizi korumak.

‘5 milyon Suriyeliye sadece merhametimizden bakmıyoruz’

“Türkiye, merhametinden dolayı 5 milyon Suriyeliye bakıyor ama bunu sadece merhametinden dolayı yapmıyor. Bunu çok iyi bilmek lazım. Sınır ötesinde Halep hattı, Türkmenler hattı bizim 400 yıldır sınır güvenliğimizi sağlayan insanlar. İkincisi de şu anda Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar. Biz de kurdurmamaya çalışıyoruz. Bu kadar şehidi boşuna vermiyoruz. Bu kadar insana da Türkiye’de boşuna kucak açmadık. Suriye’nin kuzeyinde bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, bir taraftan da Özgür Suriye Ordusu, orada bir Kürt devleti kurdurmamak için ayrı ayrı mücadele ediyorlar. Orada bir Kürt devleti kurulması demek, Türkiye’nin güney doğusunun bıçakla yarılmış gibi yarılıp atılması demek.”

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir