Beşikdüzü Cezaevi’nde açlık grevi: İnceleme yapılmalı

MARDİN – Açlık grevi eyleminin devam ettiği Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde oğlu Şahin Öncü ile yaptığı görüşmeyi aktaran Ahmet Öncü, “Esat Oktay dönemi gibi baskı altında tutuyorlar” dedi.

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlallerine karşı tutukluların başlatmış olduğu 5’er günlük dönüşümlü açlık grevi eylemini bugün yeni grup devraldı. 14 tutuklu açlık grevi eylemini sürdürürken, Ahmet Öncü cezaevinde tutuklu bulunan oğlu Şahin Öncü’yü ziyaret etti. Şahin Öncü, babası aracılığıyla cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı.

GARDİYAN: SAVCI DA BENİM MÜDÜR DE

Cezaevinde 12 Eylül uygulamalarının olduğunu belirten baba Öncü, “Esat Oktay dönemi gibi baskı altında tutuluyorlar. Kendilerine gönderilen hiçbir şeyi vermiyorlar. Kitaplarını, radyolarını, gazetelerini vermiyorlar. Sosyal aktivite yok. Çıplak arama yapıyorlar. Bu nedenle açlık grevindeler” dedi. Tutuklulara yönelik baskının sona ermesi ve taleplerinin karşılanmasını istediklerini belirten Öncü, “Götürdüğümüz eşyaları kendilerine vermiyorlar. Bir yönetici ile görüşmek istedik. Gardiyan ‘Savcı da benim. Müdür de benim. Her şey benim’ diye cevap veriyor” ifadelerini kullandı.

Tutukluların insan hakları savunucuları, hukukçuların cezaevinde inceleme yapması çağrısında bulunduğunu belirten baba Öncü, “HDP ve CHP’nin de bir heyet oluşturarak cezaevini ziyaret etmesi durumunda neler yaşandığını anlayacaklar. Tutuklular, araştırma yapılması durumunda yaşanan hak ihlallerinin tespit edilebileceğini söyledi” diye aktardı.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir