Binlerce kadın tüm engelleri aşarak Taksim’de buluştu!

İstanbul Valiliği’nin 20. Feminist Gece Yürüyüşü ‘nü yasaklamasına, “19 yıldır yürüdük, 20. yılda da yürürüz” yanıtı veren kadınlar dediklerini yaptı ve bir kez daha Taksim-Kabataş-Karaköy hattı boyunca her yeri eylem alanına çevirdiler. Bir kez daha karşılarına çıkarılan barikatları yıkıp geçerek binler olup aktılar, belirledikleri noktada buluştular.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü ’nün İstanbul Valiliği tarafından yasaklanması, Karaköy’den Kabataş’a, İstiklal ’den Taksim Meydanı’na kadar aklımıza gelebilecek tüm sokaklar polis barikatlarıyla kapatıldığı, defalarca biber gazı saldırısı yaşandığı halde Sıraselviler Caddesi’ne çıkan bir grup kadının ve Taksim’e akan binlerce kadının inatçı çabasıyla görkemli bir buluşma sağlandı. Binlerce kadın bir karınca sabrı, ısrarı ve her zamanki cesaretleriyle yollar dolanarak, barikatlar aşarak iradelerinin kırılması için getirilen bu yasağa ve polis ablukasına meydan okudu.

Mor Mekan’ın önünde buluşan bir grup kadın burada polis tarafından ablukaya alındı, Sıraselviler’e geçişleri engellenmek istendi. Kadınlar bu ablukayı sloganlar, katledilen kadınların isimleriyle anılması, LGBTİ+ cinayetleri gibi konularda ajitasyon çekerek tepki gösterirken, bir süre sonra barikata yüklendi. Biber gazıyla saldıran polisin barikatları aşılarak Sıraselvi sokaklarından Cihangir’e doğru yüründü. Kadınların bir kısmı Cihangir Caddesi’nde bir kısmı da Firuzağa’da toplandı, sonra da barikatları aşarak bir noktada buluştu.

Polisin engellemelerini aşamayan çok sayıda kadın da Karaköy’de ya da Kabataş’ta eylem gerçekleştirdi, polis saldırılarına rağmen eylemler saat 21:00-21:30 sıralarına kadar bitmeyen sloganlar, durmayan halaylarla devam etti. Tahammülsüzlük o raddeye vardı ki polis gece yürüyüşünün ardından bir mekanda parti yapacak kadınları içeri almadı, biber gazı sıkarak engellemeye çalıştı.

Aysel Tuğluk ve hapishanelerdeki tüm devrimci-yurtsever kadınlar, ezilenin ezileni LGBTİ+’lar alandaydı. Kriz, yoksulluk, işsizlik kadınların başka bir önemli gündemiydi.

“Yaşasın 8 Mart, yaşasın Feminst mücadelemiz” diye haykıran kitle, yasağa ve barikata ve yüzlerce polise ve sık sık yapılan anonslara rağmen direnişini sürdürdü.

Cihangir’de binlerce kadın ve LGBTİ+, “Geçinemiyoruz! Feminist İsyan” yazılı pankartı binanın duvarına  astı. “Feminist İsyan” denilerek sokaklarda isyanın bitmeyeceği vurgulandı.

Alınteri

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir