Binlerce kişi Sivas şehitlerini andı

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri binlerce kişi andı. Anmada konuşan PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, “Adalet sağlanana kadar bir araya gelecek ve mücadele edeceğiz” dedi.

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde devlet destekli faşistler tarafından katledilen 33 kişi anıldı. Ülkenin birçok yerinden Sivas’a akın eden binlerce kişi, sabah saatlerinde kentte bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubeleri önünde bir araya geldi.

Anmaya Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri başta olmak üzere, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), Emek Partisi (EMEP), Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkevleri, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Devrimci 78’liler Federasyonu, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Ankara Dersimliler Derneği ve çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Madımak Oteli’ne doğru yapılan yürüyüşün önünde katledilen 33 kişinin fotoğrafları yakınları tarafından taşınarak katledilenlerin isimleri okundu.

‘KATLEDENLER AKP’Yİ KURANLAR’

Kortejler halinde yürüyüşle Madımak Oteli’ne giden binlerce kişi, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek”, “Sivas’ı yakanlar, AKP’yi kuranlar”, “Madımak Oteli müze olacak” sloganları attı.

Araç üzerinde konuşma yapan Pir Sultan Abdal Derneği gönüllüsü Gamze Aktaş, Madımak için adalet aradıklarını söylerken, söz konusu Aleviler, Kürtler, Ermeniler olduğunda mahkemelerin uyguladığı hukuksuzluğu dile getirdi. Davaların zaman aşımına uğramasına değinen Aktaş, “Karakolların yanı başında oturan, belediyede, kamuda çalışan katiller, yıllarca bulunmadı, ödüllendirildi” dedi. Aktaş, şöyle devam etti: “İnsanlığa karşı suç işlemiş tescilli katil Ahmet dedelerini tahliye edip bağırlarına bastılar. Oysa bugün siyaset yaptığı için, iktidara muhalif olduğu için, cezaevlerinde tutulan ağır hasta tutsaklar serbest bırakılmıyor. Çünkü Madımak Oteli’ni ateşe verenlerin ortakları, fikirleri iktidarda.”

Yürüyüşün ardından, katliamda yakınlarını kaybedenler otelin önüne karanfil bıraktı. Katliamda hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunun ardından Ankara Pir Sultan Abdal Derneği semah ekibi, söylenen deyişler eşliğinde semah döndü.

‘ADALET SAĞLANANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

Ardından konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, tüm Alevi kurumları adına şunları söyledi: “Bu otel hâlâ yanıyor ve ışık saçıyor. Devletin mahkemelerinin kararları bizim için yok hükmündedir. Bu insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu dava zaman aşımına uğrayamaz. Adalet sağlanana kadar, tüm kesimler bir araya gelecek, kol kola gireceğiz ve böyle mücadele edeceğiz. Otelde sadece 33 can yakılmadı. Laiklik, adalet, hukuk, demokrasi yakıldı. 2 Temmuz bugün olduğu gibi, tek adam rejimini getirmek için yapıldı. Bugünkü siyasi iktidarın yol yürüdükleri, canlarımızı yaktı.

Günümüzde, her gün katliamlar yaşanıyor. Tarihle yüzleşemeyen toplumlar bilimden, sanattan uzaklaşır bu ortamlarda gericilik, ırkçılık ve otoriter yapı beslenir. Aydınlar, gazeteciler, devrimciler cezaevlerine doldurulur. Muhalif olanlar sokak ortasında öldürülür, linç edilir. İnsanlar otellerde diri diri yakılır. Çok acı çektik ama doğrularımızdan ve inancımızdan asla geri adım atmadık atmayacağız. Yüz yıllardır katledildik. Ezilen sömürülen tüm kesimlerle birlik olacağız. Alevilerin talebi belli, 30 yıldır haykırıyoruz; özgürlüğü demokrasiyi adaleti biz getireceğiz” şeklinde konuştu. Otelde sadece insanların değil adaletin ve hukukun da öldüğünü söyleyen Erçe “Bu ülkede Kürt, Alevi, Türk kim varsa kol kola girip bu davayı takip edeceğiz. 29 yıldır yaşadığımız bu katliamın sonucunu hala yaşıyoruz. Çok acı çektik çok çok kırıldık ama asla geri adım atmayacağız.”

Erçe’nin konuşması sırasında bir grup ırkçı, polislerin gözü önünde anmaya katılanlara hakaretlerde bulundu.

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir