‘Bir şey yapmaz’ denilerek serbest bırakılan erkek tarafından şiddet gören kadın yaşamını yitirdi

Antep-Şahinbey’de Ümit Dur tarafından 22 Temmuz’da saldırıya uğrayan ve 13 gün yoğun bakımda kalan Kobanêli Hamide Şeyh Müslim, yaşam savaşını kaybetti.

Antep’in Şahinbey ilçesinde 22 Temmuz’da dini nikahlı olduğu ve sistematik şiddet gördüğü Ümit Dur tarafından saldırıya uğrayan Hamide Şeyh Müslim, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Kobanê’den DAİŞ’in saldırıları nedeniyle 8 yıl önce Antep’e yerleşen Hamide Şeyh Müslim, 2 yıl önce Ümit Dur ile imam nikahıyla evlendi. Bir süre sonra sistematik şiddet gören Hamide Şeyh Müslim, Dur’dan 2021 yılında ayrılma kararı aldı. Müslim, daha sonra aynı mahallede yaşayan ailesinin yanına yerleşti. Ümit Dur, bunun üzerine 1 yaşında olan bebeklerini Hamide Şeyh Müslim’den alarak şehir dışında yaşayan ailesinin yanına gönderdi.

Ayrılık kararının ardından Dur, birçok kez Hamide Şeyh Müslim’in kaldığı evin önüne gelerek kendisini tehdit etti. Bunun üzerine Hamide Şeyh Müslim, 4 ay önce Dur hakkında, 3 aylık uzaklaştırma kararı aldırdı. Uzaklaştırma kararının süresinin dolması üzerine Dur, 22 Temmuz’da kardeşinin de içinde yer aldığı 3 kişi ile birlikte Hamide Şeyh Müslim’in kaldığı evi silahla bastı. Dur ve yanındakiler, Hamide Şeyh Müslim’in bedensel engelli kardeşi Cemil Şeyh Müslim’i (23) katlederken, annesi Zehra Faraç (65) ve Hamide Şeyh Müslim’i de ağır yaraladı.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Müslim’in abisi, daha önce şikayetleri üzerine polisin “Merak etmeyin bu böyle konuşuyor ama bir şey yapmaz” dediğini aktarmıştı.

Ağır yaralanan Hamide Şeyh Müslim, saldırının gerçekleştiği 22 Temmuz tarihinden bu yana yoğun bakımda tedavi görüyordu. Sabah saatlerinde yaşamını yitiren Hamide Şeyh Müslim, öğleden sonra Antep merkezde bulunan Yeşilkent Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir