Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan Şenyaşar ailesine ziyaret

URFA – Adalet mücadelesini sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret eden Birleşik Kürt Kadın Platformu heyetinde yer alan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, “Annenin direnişi adalet isteyen herkese umut oluyor” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti’nde destek ziyare4tleri sürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in de aralarında olduğu Birleşik Kürt Kadın Platformu üyeleri aileyi adliye binası önünde ziyaret etti. Heyeti anne ve oğlu “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak tanımlanan alanda “Adalet sağlamayan savcılar tatilde adalet nöbetimiz 504’ünü gününde” yazılı döviz ile karşıladı.

Polisin ziyaret esnasında görüntü almasına Emine Şenyaşar, “Bizi değil gidin katileri izleyin. Katiller ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor” diyerek tepki gösterdi. Ziyaret esnasında ailenin adalet talebine dair konuşan platform üyesi ve İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Menice Rümeysa Gülmez, “Ailenin yaşadığı hukuksuzluk üzerinden 504 gün geçti. Annenin adalet arayışı güneşin altında sürüyor. Anne sadece adalet istiyor. Anne öldürülen çocukları için adalet istiyor. Bir gün adalet gelecek ve katliam yapan, göz yumanlar bir gün yargılanacak. Annenin adalet arayışı zafer ile taçlanacak. Adaletin sembolü olan anneyi destekliyoruz. Hiçbir zaman onu yalnız bırakmayacağız. Onu adaletin sembolü, savaşçısı olarak görüyoruz. Katiller mutlaka hesap verecek o zaman anne evinde rahat oturacak” diye konuştu.

‘EMİNE ŞENYAŞAR UMUT OLUYOR’

Ardından söz alan platform üyesi ve HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, “Sistemin tıkanıklığına karşı Şenyaşar ailesi zorlu mevsim koşullarında 504 gündür direniyor. İnsan haklarını ayaklar altına alınanlar ve katliamın sorumlularını yargılamayanlar bu suça ortak. Emine anne adaletin temsilidir. Adaletin onurunu savunuyor. Hukuk ‘AKP- MHP için var.’ Annenin direnişi adalet isteyen herkese umut oluyor. Kürdistan’da bütün demokratik kuruluşlar Emine annenin destekçileridir. Emine anne herkese cesaret oluyor ve yol gösteriyor. Birleşik Kürt Kadın Platformu olarak Emine anneden güç alıyoruz. Direnen bütün anneleri selamlıyoruz” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan platform üyesi Sevgi Çelik de “Annenin adalet çığlığını biz duyduk yetkililer de duysun” çağrısında bulundu. Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar maruz kaldıkları katliam ve verdikleri adalet mücadelesine dair heyete bilgi vererek, destek ziyaretleri ile mücadeleye devam edebildiklerini belirtti.

Heyet aile ile birlikte bir süre nöbet tuttuktan sonra alandan ayrıldı.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir