BM’den Beyrut Limanı’ndaki patlama için uluslararası inceleme talebi

Birleşmiş Milletler, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda yaşanan patlama hakkında uluslararası inceleme başlatılması gerektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM), 4 Ağustos 2020’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda meydana gelen büyük patlama hakkında uluslararası inceleme başlatılması gerektiğini açıkladı.

BM tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu olayın nükleer olmayan en büyük patlamalardan biri olduğu vurgulanırken, “Patlamanın neden meydana geldiğini öğrenmek için şimdiye kadar hiçbir şey yapılmadı” denildi.

Halkın yaşamını yitiren ve mağdur olanlar için adalet talebinin sürdüğünün belirtildiği açıklamada, “Uluslararası incelemenin gecikme olmaksızın başlatılması çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

BM’nin patlamadan sonra Lübnan hükümetine olayın incelenmesi için çağrıda bulunduğu, fakat sürecin birkaç defa engellendiği bilgisi paylaşılarak, şunlar kaydedildi: “Kurban yakınları, Lübnanlı yetkililerin vermekte yetersiz kaldığı cevapları çok taraflı bir sistemin yürüttüğü soruşturma yoluyla alabilme umuduyla, İnsan Hakları Konseyi himayesinde bağımsız bir soruşturma başlatılabilmesi için uluslararası camiaya çağrıda bulundu.”

Açıklamada, BM İnsan Hakları Konseyi’nin bu çağrıları dikkate alarak gerekeni yapması talep edildi.

GAZETE PATİKA

 

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir