BMGK’nden Zaxo saldırısına ilişkin kınama mesajı

ANKARA – Türkiye’nin Perex’e yönelik saldırısına ilişkin açıklama yapan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, soruşturmalar konusunda üye devletlere Irak Hükümeti ve tüm diğer ilgili yetkililere destek olmak için etkin bir şekilde işbirliği içinde bulunmaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Zaxo kentinin turistik alanlarından Perex köyüne düzenlediği ve 2’si çocuk 9 sivilin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ÜYE DEVLETLERE ÇAĞRI

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “BM Güvenlik Konseyi’nin üyeleri, 20 Temmuz 2022’de Irak’ın Duhok vilayetindeki saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor. Saldırı, aralarında çocukların da olduğu dokuz sivilin ölümüyle sonuçlandı. Güvenlik Konseyi üyeleri, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Irak hükümeti ile Irak Kürdistan Bölgesi’ne en derin taziyelerini iletiyor, yaralananlara acil şifalar diliyor ve soruşturmada ilgili Irak makamlarına gerekli desteği sunacağını ifade ediyor. Güvenlik Konseyi’nin üyeleri, üye devletleri söz konusu soruşturmalar konusunda Irak Hükümeti ve tüm diğer ilgili yetkililere destek olmak için etkin bir şekilde işbirliği içinde bulunmaya çağırıyor. Güvenlik Konseyi üyeleri, Irak’ın bağımsızlığı, egemenliği, birliği, toprak bütünlüğü, demokratik süreci ve refahına desteğini bir kez daha dile getiriyor.”

BMGK BUGÜN TOPLANACAK

Irak Dışişleri Bakanlığı, Zaxo’daki saldırıyla ilgili Türkiye’yi BMGK’ye şikayet etmiş, saldırıyı görüşmek üzere acil oturum talep etmişti. BM Sözcülüğü Ofisi, BMGK’nin bugün öğleden sonra Zaxo gündemi ile toplanacağını duyurdu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir