Buldan’dan DİSK’e ziyaret: Birlikte mücadele etmeliyiz

Partisinin Olağan Genel Kongre öncesi DİSK’i ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Mücadeleyi birlikte yürütmek durumundayız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, partisinin 3 Temmuz’da gerçekleştireceği 5. Olağan Kongresi kapsamında görüş alışverişinde bulunmak üzere Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu (DİSK) ziyaret etti. Beşiktaş’ta bulunan DİSK’in Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşmeye, HDP eş genel başkan yardımcıları Şaziye Köse ile Garo Paylan ve İstanbul Milletvekili Oya Ersoy eşlik etti.

EKONOMİK ÇÖKÜŞ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun karşıladığı Buldan, ekonomik kriz başta olmak üzere yaşanan bütün krizlerin siyasal süreçle bağının olduğuna dikkat çekti. Böylesi bir dönemde kongreye gittiklerini kaydeden Buldan, “3 Temmuz tarihinde Ankara’da yapacağımız kongre öncesi Türkiye’deki önemli kurum ve kuruluşları, STK’leri ve demokratik kitle örgütlerini ziyaret ederek kongremizde neleri konuşacağımızı, hangi kararları alacağımızı ve hangi mesajları vereceğimizi de belirlemek için de buradayız” dedi.

Buldan, “İşsizliğin, yoksulluğun, açlığın, sefaletin çok yoğun yaşandığı bir dönemdeyiz. AKP’nin bugün Türkiye’yi yönetemediğinin, ekonomik kriz başta olmak üzere bütün krizlerin müsebbibi olan bir iktidarın seçim dönemine kadar bu krizleri bu şekilde götüreceğinin ve ülkeyi daha fazla açlığa sefalete ve yoksulluğa ve işsizliğe sürükleyeceğinin emarelerini hepimiz görebiliyoruz” diye konuştu.

İktidarın krizi çözemediğini belirten Buldan, “Elbette ki bir beklenti var özellikle muhalefetten büyük bir beklenti var. İktidarın krizi çözemediğini biliyoruz ama muhalefetin de bu konuda önemli girişimlerinin ve mücadele içerisinde olması yönünde büyük bir beklenti var. Bugün Bakanlar Kurulu’nun toplantısını var. Muhtemelen asgari ücretle ilgili bir belirleme yapılacağı yönünde yansımalar ve beklentiler var. Öncelikle şunu belirtmek isteriz, oradan çıkacak olan karar Türkiye toplumunu, işsizleri, esnafı ve işsizleri rahatlatacak bir rakam olmayacaktır” diye konuştu.

‘YOKSULLUK SINIRI 20 BİNİN ÜZERİNDE’

Ülkede yoksulluk sınırının 20 binin üzerine çıktığını dile getiren Buldan, “Dolayısıyla bu rakam asgari ücrete cüzi bir ekleme yapılsa bile ne işçiyi, ne esnafı, ne emekçiyi rahatlatacak bir rakam olmayacaktır. Biz bu konuda hem bir görüş alışverişinde bulunmak hem de bunun mücadelesini nasıl verebileceğimizi görüşmek için bugün buradayız. Muhtemelen önemli tartışmalar yürüteceğiz. Bu tartışmalar sonucunda açıklamalarımızı farklı platformlarda dile getireceğiz. Bu akşamki bakanlar kurulu toplantısından önemli bir şey çıkmayacağını bildiğimiz için bu mücadeleyi birlikte yürütmek durumundayız” diye belirtti.

‘CİDDİ BİR ADALETSİZLİK VAR’

Toplantıda söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da şöyle konuştu:

“Ürettiğimiz değerin paylaşımında çok ciddi bir adaletsizlik var ve bu giderek daha fazla artıyor. Ortalama ücret haline gelen asgari ücretin durumu ortada, bütün ücretlerin durumu ortada. Sosyal ve sendikal haklar çok ciddi bir baskı altında. Biz DİSK olarak özellikle 1 Ekim’den itibaren ‘vergide adalet, gelirde adalet’ diyerek, ‘geçinmek istiyoruz’ diyerek bir mücadele süreci yürütüyoruz. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde bunu devam ettirdik. 1 Mayıs alanlarına yine insanca yaşam talebi damgasını vurdu. Bugün de bu mücadeleyi işyerlerinde, alanlarda, meydanlarda sürdürüyoruz.

Belki de hepsinden önemlisi bu tür kriz dönemlerinde işçi sınıfı olarak ekmeğimizi koruyabilmemizin tek yolu vardır, o da örgütlü olmak, sendikalı olmaktır. O nedenle sendikalaşmanın, sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması için bir mücadele yürütüyoruz. Bu nedenle dönem dönem meclisteki siyasi partilerimizi ziyaret ediyoruz. Daha önce asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün devre dışı bırakılması için bütün grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ettik. DİSK’in önerilerini paylaştık. Emeğimize ve ekmeğimize sahip çıkmak için, memlekete sahip çıkmak için hep birlikte yan yana olmaya devam edeceğiz.”

Ziyaret, yapılan açıklamaların ardından basına kapalı olarak devam etti.

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir