Cinsel taciz faili, polis Hanifi Zengin görevine devam ediyor

26 Haziran 2022 günü İstanbul Taksim’de gerçekleştirilmek istenen “Onur Yürüyüşü”ne polis saldırısı gerçekleşmiş, 300’ün üzerinde kişi işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Polis saldırısı esnasında şapkalı bir polisin panikle kaçışmakta olan grubun üzerine yönelerek “hoppala” diye bağırdığı ve kırmızılı elbiseli bir kadını yakalayarak elle cinsel tacizde bulunduğu kameralara yansımıştı. Polisin cinsel tacizinin ardından başka bir çevik kuvvet polisinin aynı kadına kalkanla vurduğu görüntüler gündeme oturdu.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün sessizliğini sürdürdüğü saldırıda fail polisin İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Muhammed Hanifi Zengin olduğu öğrenildi.

Cinsel saldırı faili Zengin’in daha öncede yaşanan birçok toplumsal gösteride kadınlara benzer saldırılarda bulunduğu ifşa edildi. Zengin’in aynı zamanda HDP Milletvekili Musa Piroğlu’na Kadıköy’de gerçekleşen ve engelli sandalyesinden düşürülme girişiminde bulunulan olayda da saldırgan polislerden biri olduğu görüldü.

Sosyal medyada kadınlar tarafından başlatılan #TacizciPolis görevden alınsın ve yargılansın talebi karşısında bakanlık sessizliğini koruyor.

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir