Denizli’de Kürt aileye ırkçı saldırı: Polis yine saldırganları korudu

Pamukkale ilçesi İncilipınar Mahallesi’nde oturan Kürt bir ailenin, “Bu mahallede Kürtlerin ne işi var? Sizi öldüreceğim” diyen bir kişinin saldırısına uğradığı belirtildi. Polis saldırganları emniyettin bahçesinde tutarken, saldırıya uğrayan Kürt aileyi nezarethaneye attı

Denizli Pamukkale ilçesi İncilipınar Mahallesi’nde ikamet eden Kürt bir ailenin, bir kişinin saldırısına uğradığı kaydedildi. Alınan bilgilere göre, sabah saat 07.30’da Hasan Akın isimli bir kişi, Kürt bir ailenin evinin öne gelerek saldırıda bulundu. Elinde tahra ile gelen saldırgan Akın’ın, “Bu mahallede Kürtlerin ne işi var? Sizi öldüreceğim” diyerek aile bireylerine küfür ve hakaretlerde bulunarak evin camlarını kırdı.

Aile bireyleri polisleri ararken, bu sırada saldırgan Akın’ın, 2 arkadaşını daha çağırarak tahra ile kapıyı kırıp içeriye girmeye çalıştı.

Aileye saldırı

Polisin gelmesi ardından aile bireyleri 3 saldırgana tepki gösterdi. Polis, aile bireylerine biber gazıyla müdahale ederek, 2 kadını darp etti. Polisler, 3 saldırgan ile aile bireylerinden 3 kişiyi gözaltına aldı. Emniyete götürülen aile bireyleri nezarethanede, saldırganlar ise emniyetin bahçesinde tutuldu.

Irkçı saldırı tutanaklara geçmedi

Daha sonra ifadeleri alınan aile bireyleri, Kürt olmalarından kaynaklı ırkçı saldırıya maruz kaldıklarını, bunun görüntülerde de mevcut olduğunu anlatırken, polislerin de “Kürtlüğü karıştırmayın, ne alakası var” dediği belirtildi. Polisler, aile bireylerin Kürt olmalarından kaynaklı uğradıkları ırkçı saldırı ifadelerini tutanaklara geçirmedi.

İfadelerin ardından saldırıya uğrayan Kürt aile ve saldırganların da serbest bırakıldı.

Mahalleli istemiyor

Geçen yıl Manisa’dan Denizli’ye yerleşen ve isimlerini “güvenlik” nedeniyle açıklamayan aile bireyleri, Kürt olmalarından kaynaklı mahallede istenmediklerini söyleyerek, sürekli bir baskı altında olduklarını, mahallelinin kendilerini kabul etmediğini aktardı. Aile, kendilerine saldıran kişi ve kişileri tanımadıklarını, daha önce de böyle bir olay yaşamadıklarını dile getirdi.

Müdahale etmediler

Ailenin çektiği görüntü ve fotoğraflarda da saldırganın elinde tahra ile küfür ve hakaretlerde bulunduğu duyulurken, kapı ve pencereleri kırdığı görülüyor. Saldırganın tahra ile küfür ve hakaretlerde bulunurken çevreden geçen kişilerin müdahalede bulunmaması dikkat çekti.

Yeni Yaşayam Gazetesi/Denizli

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir