DFG Haziran ayı raporu: 35 gazeteci gözaltına alındı, 16 gazeteci tutuklandı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin Haziran ayı raporuna göre, 25 gazeteci saldırıya uğradı, 35 gazeteci gözaltına alındı ve 16’sı tutuklandı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) “2022 Haziran Ayı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri” raporunu açıkladı.  Türkiye’de Kürt gazetecilere yönelik tutuklama, operasyon, “sansür yasası”, haber takibini engelleme ve cezalandırılma politikalarıyla basın ve toplumun nefessiz bırakıldığı kaydedildi. 8 Haziran 1992 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devlet destekli Hizbullah tarafından katledilen Hafız Akdemir’in, katledilişinin 30’uncu yılında Diyarbakır’da özgür basına yönelik operasyon gerçekleştirildiği hatırlatan açıklamada, “Özgür basın geleneğinin baş eğmeyen isimlerinden olan Hafız Akdemir’i anmak ve faillerinin yargılanmasını talep etmeye hazırlandığımız bugünde Apê Musa’nın 20 ardılı gözaltına alındı” denildi.

Gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişinin 8 günlük hukuksuz gözaltı işlemlerine değinilen açıklamada, “JİNNEWS’in bürosu ile Pia, Pel ve Ari Yapım Şirketlerine düzenlenen baskınlarda dijital tüm malzemelere el konuldu. Ari ve Pia Yapım Şirketlerini 8 Haziran’da ablukaya alan polisler, hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen ‘arama devam ediyor’ diyerek bu kurumlara girişi engelleniyor. Gözaltı süreleri uzatılarak 8 gün Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan meslektaşlarımıza neyle suçlandıklarına ilişkin dahi bir açıklama yapılmadı. Operasyonun yapıldığı gün devletin resmi yayın kuruluşu TRT 1 üzerinden medyaya servis edilen bilgiyle meslektaşlarımız hedef gösterildi” diye belirtildi.

‘Gazeteciliğe açılmış savaş’

16 gazetecinin tutuklanmasıyla birlikte tutuklu gazeteci sayısının 76’ya yükseldiğinin kaydedildiği açıklamada, “Meslektaşlarımızın tutuklanmasından sonra oluşan kamuoyu tepkisini dindirmek amacıyla Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, yandaş basın üzerinden servis ettiği fotoğraflarla kendini ele vermiş oldu. Kamera, fotoğraf makineleri, gazete arşivleri ve onurumuz olan özgür basın şehitlerinin fotoğrafları suç delili olarak gösterilmeye çalışıldı. Bu durum bile başlı başına operasyonun gazeteciliğe açılmış bir savaş olduğunu, iktidarın basına yaklaşımını ortaya koydu” denildi.

‘Sansüre karşı mücadele sürecek’

Diyarbakır’da 16 Kürt gazetecinin tutuklandığı saatlerde “Sansür yasası” olarak ifade edilen “Dezenformasyon yasası”nın Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçtiği belirten açıklamada, “İnternet sitelerine erişimin Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) denetimine verilmesinden basın kartı verilişine dair düzenlemelerle medya tamamen susturulmak isteniyor. Sanal medya paylaşımlarına 3 yıla kadar hapis cezası içeren düzenleme bir bakıma toplumun da tümden cendereye alınması anlamına geliyor. Yıllardır medyada el değiştirme, kapatmalarla basının büyük bir bölümünü ele geçiren iktidar, yaptığı bu düzenlemeyle az sayıda kalan muhalif ve özgür basını tümden sindirmeyi hedefliyor. Gazeteci ve meslek örgütlerinin tepkisi nedeniyle Meclis Genel Kurulu’na getirilme tarihi ertelense de söz konusu ‘Sansür yasası’na karşı mücadelemiz devam edecek” denildi.

Açıklamada hak ihlalleri şu şekilde sıralandı:

Gazetecinin yaşam hakkı ve güvenliğine yönelik ihlaller

* Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 25

* Evine Baskın Düzenlenen Gazeteciler: 25

* Gözaltına Alınan Gazeteciler: 35

* Kötü Muameleye Maruz Kalan Gazeteciler: 49

* Haber Takibi Engellenen Gazeteciler:35

Gazeteciye yönelik düşünce ve ifade özgürlüğü ihlalleri

* Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 27

* Hakkında Dava Açılan Gazeteciler: 5

* Cezalandırılan Gazeteciler: 16

* Yargılaması Devam Eden Gazeteciler: 156

* Tutuklu Gazeteci Sayısı (01 Temmuz 2022 itibariyle): 76

Basın-medya kuruluşlarına yönelik engelleme ve sansür

* Yayın Yasağı Kararı: 4

İnternet-dijital medya mecralarına yönelik erişim engeli

* Erişim Engeli Getirilen Haberler: 12

Gazete Patika

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir