Direnişindeki TPI işçilerinden kazanım

Günlerdir üretimi durduran işçilerin direnişi dün akşam yapılan görüşme ile taleplerin kabul edilmesinin ardından sonra erdi.

İzmir Menemen ve Çiğli’de bulunan, rüzgar gülü kanadı üretimi yapan Amerikalı TPI Composite Fabrikasında çalışan Petrol-İş üyesi 3600 işçinin, düşük zamma ve işten atmalara karşı başlattığı iş bırakma eylemi 16.günde kazanımla sonuçlandı.

Dün patron ve sendika arasında yapılan görüşme sonucu işçiler, asgari ücrete yapılan %30 zammın üzerine %15 zam, ihtarlar geri çekilmesi, atılan işçilerin geri alınması ve çalışılmayan günler için ücret kesintinin olmaması taleplerini kabul ettirdi.

6 Temmuz günü başlattıkları üretimi durdurma eyleminden sonra 150 işçinin atıldığı fabrikada patron süresiz olarak işi durdurmuştu.

Dün patronlarla Petrol İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ardından işçilerin talepleri kabul edildi. Ancak işçiler, temsilcilerinin sendika genel başkanı tarafından görüşmelere alınmamalarına tepki gösterse de, sendikanın görüşmesi başarıyla sonuçlandı.

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir