DİSK’ten TUİK’e tepki: İktidarın maşası olma, emeğimizle oynama!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Ankara’da enflasyon verilerinin açıklandığı saatte Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Enflasyonu yıllık bazda yüzde 78.62 olarak açıklayan TÜİK’in önünde yaptığı açıklamada TÜİK’i gerçekleri açıklamaya çağırdı.

ENAG’a göre enflasyon haziran ayında yüzde 8.31, yıllık yüzde 175,55, son 6 ayda yüzde 71.44 olarak gerçekleşti.

DİSK’in eylemi sırasında “TÜİK, elini cebimizden çek”, “TÜİK gerçekleri açıkla, ekmeğimizle oynama”, “TÜİK doğruları açıkla” sloganları atıldı.

“Gerçekleri açıkla ekmeğimizle oynama” yazılı pankartın açıldığı eylemde konuşan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bugün TÜİK’in gerçekleri açıklaması için, milyonların ekmeğiyle oynamaması için buradayız. Bugün buradayız çünkü bugün önemli bir gün” dedi.

Çerkezoğlu, “Bugün 6 aylık enflasyon belli oldu. Bu 6 aylık enflasyon oranı işçiler için, memurlar için, emekliler için büyük önem taşıyor. Temmuz ayında ücretlere yapılacak zamlar, memur maaşları, emekli aylıkları bu enflasyon oranına göre belirleniyor” diye ekledi.

TÜİK’in milyonlarca işçinin, memurun, emeklinin ve onlarının ailelerinin kaderini olumsuz yönde etkilediğine tepki gösteren Çerkezoğlu, “Milyonların cebine girecek para, mutfağına girecek ekmek adeta TÜİK tarafından belirleniyor” diye konuştu.

Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “Bütün emek gelirleri onun açıkladığı oranlara göre belirleniyor. O nedenle, enflasyonun eksik ölçülmesi, hatalı ölçülmesi emekçilerin hakkının gasp edilmesi demektir. TÜİK enflasyonu düşük açıklayarak işçinin, memurun, emeklinin ekmeğiyle oynuyor. Onun için buradayız. Ekmeğinizi, emeğimizi savunmak için buradayız. Enflasyonun doğru ölçülmesi için buradayız. TÜİK’e görevini hatırlatmak için buradayız.”

TÜİK’in milyonları emeği ile oynadığını belirten Çerkezoğlu, “TÜİK işini doğru yapmıyor. TÜİK kendini ‘enflasyonla mücadele kurumu’ olarak görüyor. O yüzden enflasyonu bastırmak için, düşürmek için elinden geleni yapıyor. Enflasyonla mücadele etmek hükümetin işidir, Buradan TÜİK yönetimine sesleniyorum. Enflasyonu doğru ölçün, işinizi doğru yapın. Enflasyonu düşük hesapladığınızda milyonların ekmeği ile oynuyorsunuz” dedi.

Çerkezoğlu, TÜİK’in geçmişte işsizlik hesaplamasının da hatalı olduğuna işaret ederken, “10 yıl boyunca geniş tanımlı işsizliği, âtıl işgücünü hesaplamadınız. 10 yıl boyunca DİSK Araştırma Merkezi geniş tanımlı işsizliği hesapladı ve açıkladı. Sonunda 10 yıl sonra Mart 2021’de geniş tanımlı işsizlik açıklamaya başladınız. Enflasyon hesaplaması konusunda da yanlış yapıyorsunuz. Gelin bu hatalı yoldan, yanlış yoldan dönün. İktidarların maşası olmayın, halkın, kamunun kurumu olun” ifadelerini kullandı.

“Rakamlarla oynadığınızda enflasyon düşmüyor” diye uyaran Çerkezoğlu, “Halkın alım gücü düşüyor. Rakamlarla oynadığımızda TÜİK’e olan güven düşüyor. Milyonlarca, işçi ve emekçi, gerçek enflasyonu her gün yaşayarak biliyor. Ve sizin açıkladığınız enflasyona inanmıyor. TÜİK gerçekleri açıkla. Ekmeğimizle oynama” diye noktaladı.

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir