Diyarbakır’da mezarlık ziyaretine asker engeli

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da MEBYA-DER öncülüğünde Sîsê, Çemê Elîkan ile Pîrîjman mezarlıklarına yapılmak istenen bayram ziyaretine askerler engel oldu.

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Kurban Bayramı dolayısıyla Diyarbakır Lice ilçesinde bulunan Sîsê ve Çemê Elîkan ile Dicle ilçesinde bulunan Pîrîjman mezarlığına ziyaret gerçekleştirmek istedi. Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve çok sayıda aile, ilk olarak farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin cenazesinin bulunduğu Sîsê mezarlığını ziyaret etmek istedi. Askerler, ablukaya aldıkları mezarlığa geçişlere engel oldu. Aileler bunun üzerine Sîse köyü girişinde açıklama yaptı.

ENGELE TEPKİ

MEDYA-DER Eşbaşkanı Meyrem Soylu, “Bu kutsal günde her bir aile çocuklarının mezarını ziyaret ederek dertleşmek istiyor. Ancak buna müsaade edilmiyor. Bu yapılanlar vahşettir ve hiçbir ülkede böyle bir şey yoktur” dedi.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ise, “İnanıyoruz ki barışın önündeki bu paslanmış zincir halkalarını kıracağız. Her zaman kurumlarımızla birlikte ailelerimizin yanında olacağız” dedi.

YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

Bir grup partili ve aile ise, Çemê Elîkan mezarlığını ziyaret etmek istedi. Burada da mezarlığı girişler askerler tarafından engellendi. Engele, valiliğin yasak kararı gerekçe gösterildi. Aileler, bunun üzerine mezarlığın önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunup, “Şehit namirin” sloganı attı.

‘TAHAMÜL EDEMİYORLAR’

Dicle ilçesinde bulunan Pîrîjman mezarlığına yapılmak istenen bayram ziyareti de askerler tarafından engellendi. Engelle tepki gösteren MEBYA-DER Eşbakanı Şehmus Karadağ, “1993’te kimyasal silahlarla katledilen 33 gerillanın toplu bir şekilde Dicle’de kimsesiz mezarlığında defnedildi. 2022 yılına geldik ama hala Kürtlere saldırılar sürüyor. Bizler bugün değerlerimize sahip çıkmak için ziyarete geldik, ancak tahammül edemiyorlar. Bununla bizleri değerlerimizden koparmaya çalışarak ve bize unutturmaya çalışıyorlar ”diye konuştu.

‘DEVLET DÜŞMAN YÜZÜNÜ GÖSTERDİ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ise, engele, “Devlet bir kez daha düşmanlık yüzünü gösterdi. Bunu kınıyoruz. Kürtlere saldıranların sonu Saddam gibi olacak. Kürtleri yok etmek isteyenler kendileri yok olacak” şeklinde tepki gösterdi.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir