Elbistan’da 300 yıllık taş değirmen müze oldu

Elbistan’ın Qantarma Mahallesi’nde 300 yıl kadar bölge halkına, çevredeki onlarca köye hizmet eden, un ihtiyacını karşılayan değirmen müzeye çevrildi. Bölgede yaşayan tarihin aynasında hikayesi olan eşyalar da değirmende toplandı.

Maraş’ın Elbistan ilçesi kırsal Qantarma (Kantarma) Mahallesi’nde bulunan 300 yıllık olduğu tahmin edilen ve atıl durumda olan değirmeni mahalle sakinlerinden İbrahim Kıllı (53) müzeye dönüştürdü.

MA’dan Emrullah Acar’ın haberine göre zamanla yıkılan ve kullanılmayan değirmeni 2015 yılında restore eden İbrahim Kıllı, eş dost ve akrabalardan aldığı eski radyo, televizyon, çanak, çömlek, peynir küpü, eski kilit, sepet, halı, çıra, meşk (yayık) gibi eski yüzlerce eşyayı değirmen müzede sergiliyor.

Değirmenin tarihinin köyün kurulması ile eş değer olduğunu belirten İbrahim Kıllı, Söğütlü Çayı kenarına kurduğu piknik alanına gelenlerin müzeyi gezdiğini ve beğendiklerini söyledi.

Çocukluk yıllarında değirmene un getirdiğini belirten İbrahim Kıllı, “Ben çocukken bu değirmene çok kez geldim. Çevrede bulunan onlarca köy buraya gelerek değirmende buğdaylarını un yaparlardı. Kimi zaman o kadar çok sıra olurdu ki bir hafta sırada bekleyenler olurdu. Bu değirmen köy ile yaşıt. Değirmen 1998 yılına kadar aktif olarak çalıştı” diye belirtti.

Gördüğünde çok duygulanıyorlar

Değirmenin 2012 yılına kadar atıl durumda kaldığını belirten İbrahim Kıllı, “Elbistan merkezde esnaflık yapıyordum. Köyü çok sevdiğim için 10 yıl önce döndüm ve burayı temizledik, restore ettik. Restore ederken yapısına, özgünlüğüne zarar vermemek için çaba sarf ettik. İlk başladığımızda ekonomik olarak zorlandık. Çocuklarım ile birlikte gelerek burada doğayı bozmadan çevrede de bir piknik alanı yaptık. Buraya gelen herkes burayı çok beğeniyor. Bizim köylülerin çoğu Avrupa’da yaşıyor ve yazları köye geliyorlar. Gelenler arasında çocukken benim gibi değirmene un götürenler de var. Onlar gördüğünde çok duygulanıyorlar. Değirmenin ne olduğunu bilmeyen gençler ise burada gördükleri eşyalar ile birlikte eskiyi merak ederek araştırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Her eşyanın bir hikayesi var

Değirmende sergilediği eşyaların birçoğunun unutulmaması için çevre köylerde bulunan insanlar tarafından kendisine verildiğini belirten İbrahim Kıllı, her eşyanın bir hikayesi olduğunu kaydetti. Müzeyi görmek için yaz aylarında birçok kişinin köye geldiğini dile getiren Kıllı, “Hala etrafta eşya gördüğümüzde buraya getiriyoruz. Kimi zaman unutulmasın, yaşasın diye eşyanın sahipleri ile uzun uzun pazarlıklar da yapıyoruz. Bizim amacımız burayı müzeye çevirmek. Buranın kültürünü yansıtan bir müze. Sırf müzeyi görmek için köye gelenler de var” diye konuştu.
Müzeyi kurmasındaki amacının kültürü taşımak ve gençlere tanıtmak olduğunu belirten İbrahim Kıllı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gençler un nasıl değirmende öğütüldü, ayran yayıkta nasıl yapıldı görmedi. Gelen gençlere anlatıyoruz eşyaları şaşırıyorlar. Eşyalara dokunuyorlar bu onları mutlu ediyor. Herkesi burayı görmeye çağırıyoruz.”

MARAŞ

Yeni Yaşayam Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir