Gar Katliamı anması: DAİŞ yeniden yapılanıyor

Ankara’da 2015’te katledilen 104 kişi için Tren Garı önünde yapılan anmada, DAİŞ Türkiye’de yeniden yapılandığı belirtildi.

Ankara Tren Garı’nda 10 Ekim 2015’te düzenlenen barış mitingine devlet destekli DAİŞ saldırısında 104 kişi hayatını kaybetmişti.
Katliamın 81’inci ayında yeniden Tren Garı önünde bir araya gelen 10 Ekim Barış Derneği, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankart açtı.

Katliamın gerçekleştiği saat 10.04’de yapılan saygı duruşuyla başlayan anma sırasında sık sık “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Suruç için adalet, herkes için adalet” sloganlarının atıldı.

Açıklamayı yapan 10 Ekim Barış Derneği yönetiminden İshak Kocabıyık, “Bundan 10 gün sonra Suruç Katliamının 7’nci yıldönümü. 33 düş yolcusunu orada kaybettik. Suruç’ta hayatını kaybedenlerin yolu bizim yolumuzdur, düşleri bizim düşümüzdür. Onların yapmak istedikleri bize borçtur. Bu borcu yerine getirmekten bir gün bile geri durmayacağız” dedi.

Kocabıyık, DAİŞ çetelerinin Türkiye’deki örgütlenmesinin yeniden yapılandığına dikkat çekerek, “Elleri silahlı, yüzleri kapalı fotoğraflar yayınlandı. Bizim sanal medya paylaşımlarımızı noktasına virgülüne kadar takip eden devlet, DAİŞ’in Türkiye’de yapılanmasına ses çıkarmıyor. Hatta tesadüfen ellerine geçerse birkaç gün sonra serbest bırakmakta beis görmüyor” diye konuştu.

Kanlı ve karanlık günlerin 5 Haziran 2015’te DAİŞ’in Amed saldırısıyla başladığını söyleyen Kocabıyık, şunları ekledi: “Orada patlatılan canlı bomba, 20 Temmuz’da tekrar kendini gösterdi. Sonrasında 10 Ekim ve daha niceleri yaşandı. Ancak 81 aydır süren adalet arayışımız ve barış mücadelemiz bitmeyecek. Katledilenlerden aldığımız inançla mücadeleyi sonuna kadar götürmekte kararlıyız. Bir gün bile barış gelecekse, o bizim mücadelemizle gelecek. Diyarbakır’dan, Suruç’a acılarımızı birleştirerek mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.”

Anmada bir konuşma yapan Gençlik Örgütleri’nden Zeynep Ülger, Suruç Katliamı anmasına katılım çağrısında bulundu.

Ülger, “7 yıldır Suruç için adalet, herkes için adalet çağrısını büyütüyoruz. Biliyoruz hedef sadece Suruç değil. Suruç’ta yoldaşlarımızı katledenler 3 ay sonra 10 Ekim’de 103 canımızı aldı. Suruç’ta, 10 Ekim’de, Amed’de ve diğer tüm katliamlarda kaybettiğimiz yoldaşlarımızın hesabını sormak için sokaklardayız. Herkesi 20 Temmuz’da 18.00’de Güvenpark’ta ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ demeye çağırıyoruz” dedi.

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir