“Garibe’nin katledildiğini gördüm”

Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki tutsaklardan Deniz Tepeli, Avukat Jiyan Tosun’a yazdığı mektupta Garibe Gezer’in katledildiğini gördüğünü söyledi.

Kandıra F Tipi Hapishanesi’ndeki tutsaklardan Deniz Tepeli, ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olmadığı halde kendi yasalarını da ihlal ederek 9 ay boyunca tecrit hücresinde tutulan, sistematik şekilde gardiyanların şiddetine-tacizine uğrayan, cinsel saldırıya maruz kalan ve daha önce intihar girişiminde bulunduğu halde ısrarla tek kişilik hücrede tutularak adeta intihar etmesi beklenen Garibe Gezer’in avukatı Jiyan Tosun’a gönderdiği mektupta, Garibe’nin katledildiğini ve bu olayın tek görgü tanığı olduğunu belirtti.

Tepeli daha önce de ETHA’dan Pınar Gayıp’a gönderdiği mektupta Garibe’ye yapılanları anlatmış, intihar ettiği 9 Aralık günü de gardiyanların bilinçli olarak müdahale etmediğini, işi ağırdan aldığını belirterek; hücreye girdiklerinde kendi aralarındaki konuşmalarını duyduğunu, bu konuşmalarda Garibe’nin nabzının attığı ve vücudunun halen sıcak olduğunu söylediklerini vurgulamıştı.

Tepeli, Avukat Jiyan Tosun’a gönderdiği mektupta Garibe Gezer’in öldürüldüğünün tanığı olduğunu ifade ederek, olayın üzerinin örtülmek istenildiğini söyledi.

Tepeli’nin gönderdiği mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Ben Garibe’nin öldürülmesine de tanığım. O sırada havalandırmadaydım, gördüm ve duydum. Fakat dün (16-12-2021) size yolladığım APS mektup, ‘Kapalı zarfla yollayamazsın. Ya açık zarfla yolla ya da vekaletin olan avukata kapalı yolla’ deyip bana iade edildi. Bu suçtur. Tam avukatlara hepimizin kapalı zarf yollama hakkımız var. Ama cinayet örtülmeye çalışılıyor. Benim tanıklığım da kritiktir. Tek gören benim. Bunu engellemeye çalışıyorlar. Bu engellenen mektubu bugün (17-12-2021) yine kapalı zarf olarak postaneye veriyorum. Konuya dair Kandıra CBS’ye suç duyurusu ve hapishane idaresine de mektubu engellemelerinin suç, göndermemizin hak olduğunu ve bu engellemeye karşı bir dilekçe yazdım, bilginiz olsun. Öte yandan Salı günü (14-12-2021) Kandıra savcısı O.H. Cengiz, cinayet-intihar dosyası için Resmiye’yi ifadeye çağırdı ama beni dahil etmemişler. Oysa ben görgü tanığıyım. 15-12-2021 tarihinde de başka bir savcı çağırdı tecavüz ve işkence dosyası için. Ben ‘avukatı ile ya da avukatıma danıştıktan sonra ifade vereceğim’ dedim. Mutlaka benimle görüşün. Örtbas edilmeye çalışılıyor. Sonuna dek takipçisiyiz.”

Alınteri