Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’in soruşturulması talep edildi

ANKARA – HDP’li Oya Ersoy, eylemlerde kadın ve gazetecilere yönelik tehdit ve şiddet uyguladığı görüntülenen polis Hanifi Zengin hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, 26 Haziran’da İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde alandan uzaklaştırdığı kadına gülerek dokunma görüntüleri olan Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin hakkında soru önergesi verdi.

SİSTEMATİK TACİZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde polis Zengin hakkında idari ve adli soruşturma başlatılması gerektiğini belirtilerek, “İstanbul’da son iki eylemde Zengin’in özellikle kadınlara yönelik taciz ve tehdit içeren davranışlarının sistematik olarak devam ediyor olması, kadınları hedef gösteren tutumları kadın örgütleri başta olmak üzere kadınlar tarafından tepki ile karşılanmaktadır” denildi.

Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:

“* İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hanifi Zengin’nin herkesin gözü önünde, basına da yansıyan kadınlara yönelik şiddet ve taciz içerikli davranışları nedeniyle hakkında başlatılmış adli-idari bir soruşturma var mıdır?

* 26 Haziran Pazar günü Onur Yürüyüşü’nde koşarak uzaklaşan bir yurttaşa gülerek dokunma görüntülerine rağmen hala ‘müdür’ sıfatıyla görevine devam ediyor olması sağlıkçıların eyleminde kadın gazetecilere karşı hakaret, tartaklama, tehdit eylemlerinde bulunma ‘cesaretini’ vermemiş midir?

* Hanifi Zengin neden hala İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü görevindedir?”

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir