‘Halklar röntgencilikle çürümüş sisteme biat etmeyecek’

ADANA – Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yönelik soruşturmayı “röntgencilik” olarak tanımlayan HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, halkaların bu sisteme biat etmeyeceğini söyledi.

Adana Kadın Platformu, Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcısı Funda Buyruk’un görevden uzaklaştırılmasına ilişkin Heykelli Park’ta açıklama yaptı. Açıklamaya Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adana HDP İl Eşbaşkanı Helin Kaya, Kadın Meclisi ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada, “Funda Buyruk yalnız değildir”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kadınlar değil çetelere barikat”, “Jin jiyan azadî” sloganlarını atıldı.

‘Direniş geleneğimiz var’

Açıklamada basın metnini okuyan avukat Ayşe Zilan, “göle maya çalma” hikayesiyle karşı karşıya olduklarını ifade ederek, “Bu ilk değildi, son olmayacağını da yine ‘basın kuruluşu’ diyemeyeceğiz kuruluşların bildirdiği üzere, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı avukat Funda Buyruk’un İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alındığı haberiyle gördük. Henüz haberlerin gerçek olup olmadığını bilmiyoruz, ancak sahibinin sesi olduklarını kısa süre önce gördük. Madem yargıdan alamadıkları kararın peşini bırakmayacaklar, madem kimseyi ikna etmek zorunda da kalmak istemiyorlar; onların kökeninde göle çaldıkları zulüm mayası varsa, bizlerin de binlerce yıllık zulme direnme bilinci vardır, bilesiniz” dedi.

‘Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’

Funda’nın avukat olduğu bilinmesine rağmen avukat olmadan evi ve ofisinin arandığını aktaran Ayşe, “Elbette bu durum düşman ceza hukukunun bir parçasıdır. İhlal edilen tek hak masumiyet karinesi olmadığı gibi, yaşam da ancak lütfedilen, bahşettikleri bir haktır. Gün aşırı hedef alınan tüm bu kimlikleri taşımanın, layıkıyla yerine getirmenin bedeli ne olursa olsun bu mücadeleden vazgeçmeyecek, her türlü saldırıya karşı Funda’nın yanında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Bakanlık emri ile röntgencilik’

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, soruşturmaya konu yapılmaya çalışılan delilin sadece Binevş Kültür ve Sanat Derneği’ne yerleştirilen kamera ve dinleme cihazları olduğunu ifade ederek, “Bu dosya tarihe İçişleri Bakanlığı’nın emriyle yaptırılmış bir röntgencilik olarak geçecek. Çünkü bir sanat evinde sanatçıların, kadınların üzerini değiştirdiği odalara kameralar yerleştirilmiş” dedi.

‘Halklar biat etmeyecek’

Bu operasyonun sadece bir sanat evine ya da HDP’ye değil, aynı zamanda muhalefete yapıldığını dile getiren Tülay, şunları söyledi: “Muhalefete HDP’nin yanında durmayın, yanarsınız mesajını vermek isteyen bir operasyondur. Bu bir diz çöktürme operasyonudur. Ama Türkiye’deki halklar bu yalanlara ve röntgencilikle çürümüş olan bu sisteme halk artık biat etmeyecek. İsterlerse başka belediyelere de kayyım atasınlar, bu kayyımcı anlayış, insanları işsizlikle, açlık ve yoksullukla biat ettirme anlayışı bir zulüm cenderesidir.”

Halkın bu küçük oyunlarla iktidara oy vermeyeceğini ifade eden Tülay, “Süleyman Soylu’nun ‘görürler günlerini’ anlayışını halklar mahkum edecektir” diye konuştu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir