Hazırlık Komisyonu’nda Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verildi

Hazırlık Komisyonu’nda AKP’li vekillerin oyuyla DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in “dokunulmazlığının kaldırılması” yönünde rapor verilmesi kararı çıktı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması gündemiyle Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu tarafından oluşturulan Hazırlık Komisyonu toplantısı sona erdi.  Yaklaşık iki saat süren toplantı AKP’li Ali Özkaya başkanlığında devam etti. Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Abdullah Koç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Rafet Zeybek ve AKP milletvekilleri Emine Zeybek ve Orhan Kırcalı katıldı.

Toplantıda HDP’li Abdullah Koç, yaklaşık bir saat savunma yaptı. Abdullah, “2911 sayılı Yürüyüş ve Gösteri Kanunu’na muhalefet” gerekçesiyle açılan davalarda verilen Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına ve yerel mahkeme kararlarına dikkat çekti. Abdullah, Saliha Aydeniz’e yönelik tutumun siyasi olduğunu ve hukuksal olarak dokunulmazlığın kaldırılmaması gerektiğini belirtti. Abdullah, “Dosyalarda milletvekilimize yönelik kötü muameleye dair görüntüler eklenmemiş. Toplantı gösteri ve yürüyüş hakkı rafa kaldırıldı. AYM ve AİHM kararları hiçe sayıldı. Türkiye’de demokrasinin bir kez daha rafa kaldırıldığını, milletvekili dokunulmazlığının söz konusu HDP olunca bir kez daha olmadığını, kolluk kuvvetlerinin dokunulmazlık zırhıyla korunduğunu gördük. Mücadelemize devam edeceğiz. Mevcut olan uygulamaların kanunsuz olduğunu dile getirmeye devam edeceğiz” dedi.

CHP adına söz alan Rafet Zeybek de hazırlanan fezlekelerle dokunulmazlığın kaldırılmaması gerektiğini belirtti. Rafet Zeybek de ret oyu kullandı.

Komisyon da yapılan görüşme ardından AKP’li 3 milletvekilinin oyuna karşı iki ret oyu kullanıldı.  Saliha’nın dokunulmazlığının kaldırılması yönünde rapor verilmesine dair yapılan oylamada AKP’li vekillerin oyuyla karar verildi.

Komisyon da Saliha’nın, dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verildi. Ret oyu kullanan CHP ve HDP’ye de muhalefet şerhlerini vermeleri için 18 Temmuz’a kadar süre verildi.

Ne olacak?

Hazırlık Komisyonu muhalefet şerhleriyle birlikte “dokunulmazlığın kaldırılması” yönünde hazırlayacakları raporu Karma Komisyon’a sunacak. Karma Komisyon da belirlenen günde toplanarak, raporu görüşecek. Rapor görüşmeleri sırasında Saliha’dan ya da belirlediği bir milletvekilinden yeniden savunma alınacak. Karma Komisyon’da da “dokunulmazlığın kaldırılması” yönünde karar çıkması halinde sürecek Genel Kurul’a devredilecek.

Gazete Patika

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir