HDP Mayıs şehitlerini andı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, mayıs ayında ölümsüzleşenleri andı. Halkların eşit, özgür, adil ve demokratik şekilde, birlikte yaşaması için bu topraklarda onbinlerce devrimcinin, sosyalist ve yurtseverin yaşamını yitirdiği hatırlatılan açıklamada, “Mayıs ayı Türkiye demokrasi ve devrim mücadelesinde sayısız ismin ölümsüzleştiği ayların başında geliyor. Bu uğurda hayatını kaybedenler ortak değerlerin ve gelecek güzel günlerin umudu olarak tarihin temiz sayfalarındaki yerlerini aldılar” denildi.

‘DİRENMENİN ADI MÜCADELE TARİHİNDE YERİNİ ALDI’
Halklarımızın geleceği ve kolektif yaşamı için mücadele eden devrim ve sosyalizm mücadelesinin önder isimlerinden İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler ve daha adı sayılamayan yüzlerce devrimcinin, mayıs ayında faşizme karşı direnerek yaşamını yitirdiğini belirten HDP MYK’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “18 Mayıs 1973 tarihinde ser verip sır vermeyen, Diyarbakır zindanlarında devrim ve özgürlük ateşini harlayıp, faşizmi yenilgiye uğratan İbrahim Kaypakkaya, direnmenin adı olarak mücadele tarihindeki yerini aldı.

‘BEDENLERİYLE ÖZGÜRLÜK MEŞALESİNE DÖNÜŞTÜ’
31 Mayıs 1971 tarihinde Sinan Cemgil ve arkadaşları, emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı Nurhaklarda özgürlüğün ve direnmenin adı oldular. Türk ve Kürt halkının ortak mücadelesine atılan ve bir komplo sonucu 18 Mayıs 1977 Antep’te katledilen Haki Karer, bu topraklardaki enternasyonalist mücadelenin tohumlarını attı. 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin tüm zulüm ve vahşetine karşı boyun eğmeyen ve tarih sayfalarında Dörtler olarak yer edinen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner, bedenleriyle özgürlük meşalesine dönüştü.

‘ÖZGÜRLÜĞÜ VE EŞİTLİĞİ BU TOPRAKLARA GETİRECEĞİZ’
HDP olarak, yeni yaşam, özgürlük ve eşitlik için mücadele eden, bu uğurda hiçbir kişisel beklentiye girmeden halklarımızın geleceği için en büyük bedeli ödeyen İbrahim Kaypakkaya, Sinan Cemgil ve arkadaşları, Haki Karer ve Dörtler şahsında Mayıs ayında halklarımızın gelecek umudu olan tüm devrimcilerin anıları önünde mücadele etme sözümüzü yineliyoruz. Onların mücadele mirasını, bıraktıkları umudu daha büyüterek demokrasiyi, özgürlüğü ve eşitliği bu topraklara mutlaka getireceğiz.”

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir