HDP: Mülteci çocuğun katledilmesi iktidar politikalarının sonucu

HDP Çocuk Komisyonu, Van’da mülteci çocuğun katledilmesinin iktidar politikalarının sonucu olduğuna dikkat çekti.

HDP Çocuk Komisyonu eşsözcüleri Nuray Türkmen ve Hüseyin Kaçmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Van’ın Saray ilçesi Karahisar Mahallesi’nde 3 Temmuz 2022 tarihinde göçmenleri taşıyan bir araç, asker ve korucular tarafından ağır silahlarla taranarak durdurulmaya çalışılmıştır. Olay esnasında dört yaşındaki göçmen bir çocuk yaşamını yitirmiş, 12 göçmen ise çeşitli şekillerde yaralanmıştır” denildi.

‘ARAÇ DURDURULDUKTAN SONRA BİLE KURŞUNLARIN HEDEFİ OLDU’

Açıklamada şunlar da kaydedildi:

“Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Van Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çocuk Hakları Komisyonu ve Serhat Göç-Der gibi sivil toplum kuruluşlarının yaşanan olaydan bir sonraki gün yaptığı araştırmalar ve yayınladıkları inceleme raporunda durum tüm açıklığıyla ortaya konmuştur. Van Valiliği’nin kamuoyuna yaptığı açıklamanın aksine, aracın durdurulduktan sonra bile kurşunların hedefi olduğu ve ‘silah kullanılmasını gerektirecek bir durum olmadığı’ açıkça raporda belirtilmiştir. Raporda yanı sıra, ‘Kolluk personeli silah kullanma yetkisinde, sınırın aşılması suretiyle ile olaya karışan göçmen kaçakçılarının olası kastla öldürme, kasten öldürmeye teşebbüs ve kasten yaralama suçu işledikleri konusunda kanı oluştuğu’nun altı çizilmiştir. Ayrıca, Van Valiliği’nin açıklamasının tersine, seken kurşunlardan dolayı ölüm ve yaralamanın meydana gelmediği, aracın hedef alınması ile araçtan göçmenlerin inmelerine rağmen ateşe devam edilmesi sebebiyle ölüm ve yaralanmaların meydana geldiği ifade edilmiştir.

‘İKTİDAR ANLAYIŞININ SONUCU’

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 14. Maddesinde yer alan, ‘Herkesin, sürekli baskı altında tutulduğunda başka ülkelere sığınma ve kabul edilme hakkı vardır’ açık hükmünün gereği Türkiye tarafından amasız fakatsız yerine getirilmelidir. Sınırları aşarak Türkiye’ye ulaşan göçmenlerin, ırkçı ve nefret söylemlerinin köpürtülmesiyle çok yönlü şiddetin hedefi haline geldikleri açıkça ortadadır. Göçmenleri pazarlık aracı olarak gören ve insan onuruna yaraşır bir muamelenin dışına iten anlayış, bir çocuğun daha katledilerek hayattan koparılmasına sebep olmuştur.

HDP olarak, olayın faili olan güvenlik güçlerine yönelik derhal etkin bir soruşturmanın başlatılması ve yaşanan çocuk cinayetinin aydınlatılarak sorumlularının yargı önüne çıkarılması hususunun takipçisi olacağımızı bütün kamuoyuna sunuyoruz. Bizler, yerinden yurdundan edilmiş, çok yönlü şiddetin, ihmalin ve istismarın odağında olan bütün çocukların bu coğrafyada güvenli bir şekilde yaşamaları adına mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bu bağlamda, sorumluların görevlerini yerine getirmeleri konusu başta olmak üzere gerek cezasızlık gerekse de keyfi uygulamaların önüne geçebilmek adına etkin politikalar üretmeye ısrarla devam edeceğiz.”

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir