HDP, sol-sosyalist partilerle bir araya geldi

Halkların Demokratik Partisi’nin çağrısıyla EMEP, EHP, Halkevleri, SMF, TİP, TÖP ve TKP bir araya geldi. İktidarın sömürü, talan ve ayrımcılık, ezilenlere yönelik baskı, yoksulluk, doğanın talanının arttığı bir dönemde bir araya gelen 8 örgüt, ortak mücadele kararı aldı.

HDP yaptığı açıklamada toplantıda alınan kararları şu şekilde sıraladı: 

Türkiye’nin bütün ezilenleri, ötekileştirilenleri, mağdurları, emekçileri, kadınları, gençleri ve ekoloji mücadelesi verenleri ile en geniş demokrasi, eşit yurttaşlık ve mücadele ortaklığını kurmanın yol ve yönetmelerini konuşmaya devam edileceğinin kaydedildiği toplantıda, “Demokratik, sol, sosyalist ve devrimci güçler olarak üzerimize düşen toplumsal sorumluluğu yerine getirmeye kararlıyız” denildi.

SOL PARTİ TOPLANTIYA KATILMADI
Toplantıya davet edilmesine rağmen katılmayan Sol Parti, dün yaptığı açıklamada HDP ile yan yana gelmeyeceğini duyurmuştu.

Sol Parti sosyal medya hesabından, “Partimiz bu aşamada hangi koşullarda yapılacağı belli olmayan seçime ilişkin ittifak tartışmasına girilmesini doğru bulmamaktadır. HDP’nin çağrısıyla gerçekleşecek sınırları ve içeriği belli olmayan demokrasi ittifakı adlı çalışmanın parçası olmadığımızı kamuoyu ile paylaşırız” şeklinde açıklama yapmıştı.

Kaynak: ETHA