HDP’li İmir: Kürtler 14 Temmuz ruhuyla mücadeleyi sürdürüyor

ŞIRNAK – 14 Temmuz direnişinin 40’ıncı yıldönümü dolayısıyla gerçekleşen panelde konuşan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, “Kürt halkı 14 Temmuz ruhuyla mücadelesini büyüterek sürdürüyor” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Örgütü, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü ve 78’liler Derneği’nin öncülüğünde, Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde, insanlık dışı işkencelere karşı 1982 yılında verilen direnişin 40’ıncı yıldönümü dolayısıyla anma gerçekleştirdi. HDP Şırnak il binasında gerçekleşen anmaya Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, 78 ‘liler Derneği üyesi Gani Alkan, HDP il ve ilçe örgütü, Cizre Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Kutlu, Mehmet Zırığ, İdil Belediyesi Eşbaşkanı Songül Erden’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

‘VAHŞET DİRENİŞLE YENİLDİ’

“Teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür” pankartının açıldığı anma özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı. Program, 5 No’lu Cezaevi’nde yaşanan cezaevi direnişinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile devam etti. Ardından program, 14 Temmuz direnişinin anlatıldığı panel ile sürdü. DBP Parti Meclisi üyesi Kadir Kunur’un moderatörlüğünde gerçekleşen panele, 78’liler Derneği’nden Gani Alkan, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu panelist olarak katıldı.

KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİ

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde kalan 78’liler Derneği üyesi Gani Alkan, 12 Eylül 1980 darbesinin asıl amacının Kürt halkını yok etmek olduğunu söyledi. 12 Eylül’ü anlamak için ilk önce darbeden önceki süreci anlamak gerektiğini belirten Alkan, o süreçte 60’a yakın sol hareketin olduğunu ve bunların içinde de 10’unun Kürt siyaseti yapanlardan oluştuğunu ifade etti. O süreçte hiç kimsenin Kürdistan özgürlüğü ile ilgili siyaset yürütmediğini, var olan her fraksiyonun belli bir hizbi temsil ettiğini söyledi. Kürt özgürlük hareketi ortaya çıktığı zaman 3 ana konu üzerine güçlü tahlil yaptığını kaydeden Alkan, “Kürt özgürlük hareki ilk olarak Kürt halkının düşmanlarını iyi tahlil etti. İkinci olarak Kürt halkının dostlarını tespit etti. Son olarak da Kürt halkının dostlarını tahlil etti. Bu tahlillerin ardından 4 parça Kürdistan’da mücadeleye başladı” şeklinde konuştu.

‘HALKIMIZIN DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR’

Ardından Cizre Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Kutlu konuştu. Kutlu, Amed direnişine sözle cevap olunamayacağını belirterek, “Amed zindanı direnişine sadece pratiğimizle cevap olabiliriz. Kürt halkının mücadelesine ve direnişine bakıldığı zaman cezaevlerinin önemini bir kez daha görüyoruz. Amed zindanıyla cezaevlerinde direniş ve mücadele kültürü oluştu. Kürt halkının iradesinin teslim alınamayacağı cezaevi direnişi ile bir kez daha gösterildi” dedi.

AYNI ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ

“Kürt halkını bitirmek isteyenler, 14 Temmuz direnişçilerin mücadelesi ile yenildiler” diyen Kutlu, “Cezaevindeki direniş ruhu hala devam ediyor. Amed zindanındaki vahşet anlatımında yine Sakine Cansız gibi kadın arkadaşların direnişi de anılıyor. Mücadelemiz büyük bir direniş mirasıyla devam ediyor. Amed zindanındaki direniş bizlere güç veriyor. Amed direnişinin ardından Kürt halkının üzerindeki baskı bitmedi ama mücadelesi de büyüyerek devam etti. Bugün yaşatılanlar da 12 Eylül’de yaşatılanlardan farklı değildir. İktidarlar değişiyor ama söz konusu Kürtler olunca zihniyet hep aynı oluyor. Fakat halkımızın mücadelesi ve direnişi de büyüyerek devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘İHANETE VE TESLİMİYETE KARŞI DİRENİŞ’

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir de, 14 Temmuz’un tarihi bir gün olduğunu ve Kürt halkı için büyük bir onur olduğunu ifade etti. 12 Eylül darbesi ile Kürt halkının 29’uncu isyanının bastırılmak istendiğini kaydeden İmir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “29’uncu isyana karşı bir darbe gerçekleşti ve Kürt halkının özgürlük isteğini bastırmak istediler. Ermenilere yapılan soykırımı Kürtlere de yapmak istediler. Kürt halkının maruz kaldığı vahşetlere hiç kimse maruz kalmadı ama 14 Temmuz direnişi, ihanete ve teslimiyete karşı bir yol gösterimi oldu. Zindanlardaki vahşete karşı direniş ile karanlığı aydınlığa çevirdiler. 1980’lerde yaşanan vahşet bu gün AKP-MHP iktidarı ile devam ediyor. İnkar ve imha siyaseti mevcut iktidarla sürdürülüyor. 4 parça Kürdistan’daki halkımızın kazanımlarına yönelik saldırılar gerçekleştiriyorlar. Kürt halkı mücadelesi hedef alınmış durumda. Fakat Kürt halkı 14 Temmuz ruhuyla mücadelesini büyüterek sürdürüyor.”

Panel, soru ve cevapların ardından sonlandı.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir