HDP’nin parti içi eğitim yapması da ‘suç’

HDP Eğitim Komisyonu eski Eşsözcüsü Halide Türkoğlu hakkında, yaptığı parti için eğitimler gerekçe yapılarak devam açıldı. Türkoğlu hakkında 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra 20 Mayıs’ta tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi eski üyesi Halide Türkoğlu hakkında iddianame hazırlandı.

Açık tanık Kezban Kuday’ın ifadelerine dayandırılan iddianamede, savcı HDP Parti İçi Eğitim Komisyonu Eşsözcülüğü görevini yürüten Türkoğlu hakkında, “İdeolojik ve örgütsel eğitim vermek” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis isteminde bulundu. “Pişmanlık Yasası”na sığınarak iftiralar içeren ifadeler veren Kuday, yaptığı fotoğraf teşhisi ve “Halide isimli şahıs Türkiye genelinde HDP il ve ilçe binaları ile DBP binasında gençlere örgütsel ideolojik eğitimler vermektedir” iddiasında bulundu.

EĞİTİM PARTİ TÜZÜĞÜNDE VAR

Savcılık ifadesinde Kuday’ın iddialarını reddeden Türkoğlu, HDP Parti İçi Eğitim Komisyonu Eşsözcülüğünü yürüttüğünü belirterek, parti içi eğitim tüzükte yer aldığını aktardı.

Kuday’ın iddialarının yanı sıra Türkoğlu’nun ikametgâhında yapılan aramada el konulan “Jinelojiye Giriş-Jineoloji Akademisi” kitabı ve HDP’lilerin gözaltına alınmasını protesto etmek için partisinin veri tabanında bulunan telefon numaralarına gönderdiği “İyi günler arkadaşlar! 21.11.2020 tarihinde saat 13:00’de Koşuyolu Parkı’nda gözaltılar için basın açıklaması var. Teşekkürler” mesajı suçlama konusu yapıldı.

PARTİ KONGRESİ İDDİANAMEDE

İddianamede, Türkoğlu’nun 17 Haziran 2020’de partisinin Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen “Demokrasi Yürüyüşü”ne katılması da suçlamalar arasında yer aldı. Türkoğlu’nun 16 Ocak 2020’de düzenlenen partisinin Diyarbakır İl Kongresi’ne katılması ve kongre salonunda “Kayyum irade gaspıdır asla kabul etmeyeceğiz”, “Barış tecrit edilemez”, “Umut cesaret ile örgütlenelim”, “3. Amed İl Kongremize hoş geldiniz”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak” yazılı pankartlar, kongrede saygı duruşu yapılması ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin açılması suçlama olarak yöneltildi.

‘İDEOLOJİK EĞİTİMLER VERDİ’

Türkoğlu’nun “örgüt üyesi” olduğu iddia edilen iddianamede, “Türkoğlu’nun kitleleri örgüte kazandırabilmek maksadıyla, örgüt güdümünde ideolojik eğitimler verdiği, 17-27 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Hakikat Atölyesi’ konulu ideolojik eğitime katılım sağladığı, ayrıca yapılan örgütsel çağrılar ve verilen talimatlar üzerine organizasyonlara katılım sağlaması nedeniyle örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğuna dair yeterli şüphe oluştuğu” iddia edildi.

İddianamede, Türkoğlu’nun “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

İddianamenin Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle, ilk duruşma 16 Eylül’de görülecek.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir