HDP’ye dünyanın birçok yerinden destek mesajı

Ankara’da düzenlenen HDP kongresine başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinden dayanışma mesajları verildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirdiği kongreye, Avrupa’dan Afrika’ya dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda heyet katıldı.

Konukları, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Hişyar Özsoy tarafından tanıtıldı.

AP SOL GRUP EŞ BAŞKANI: ÇOK BÜYÜK BAŞARI GÖSTERDİNİZ

Kongreye katılan AP Sol Grup Eş Başkanı ve Almanya Sol Parti Eş Başkanı Martin Schirdewan, şöyle konuştu:

“Size seslenmekten onur duyuyorum. Bugün gönülden dayanışmamızı size ifade etmek için buradayız. Zorlu koşullarınızı çok iyi anlıyoruz. Özellikle 2015 ve 2018 seçimlerindeki başarınızla Erdoğan hükümetini engelleyecek bir mücadele haline geldiniz. Çok büyük başarı gösterdiğiniz seçimler hem Kürt hem Kürtler arasında ne kadar köklü olduğunuzu gösteriyor. Büyük baskılar altında mücadelenizin kararlılıkla yürüdüğünü görüyorum. Erdoğan’a karşı önemli bir rol oynuyorsunuz. Partinizi kapatmaya çalışıyorlar. Tutuklananlar var. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın cezaevinde olması, Osman Kavala’nın cezaevinde olması kabul edilemez. Herkese dayanışmamızı ve selamlarımızı gönderiyoruz. Yılmayacağız, bu insanların koşulsuz olarak serbest bırakılması için mücadelemizi sürdüreceğiz”.

EFA BAŞKANI: BİZ DE SİZLERLE KAZANACAĞIZ

Avrupa Özgür İttifakı (EFA) Başkanı Lorena López de Lacalle, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile cezaevindeki tutuklu siyasetçileri selamladı. Lacalle şöyle konuştu:

“Kobanê direnişini selamlıyoruz. Erdoğan rejiminin baskısı sizi durdurmadı, durduramayacak, çözüm sizsiniz. Direneceksiniz ve başarıya ulaşacaksınız. Zor dönemlerden geçiyoruz ama bu önemli anları birlikte yaşıyoruz. Demokratik ittifaklar güçlenecektir. Bizler sizinle birlikteyiz. 2023’te siz kazanacaksınız, biz de sizlerle kazanacağız”

AP SOSYAL DEMOKRATLAR GRUBU: HDP OLMADAN DEMOKRASİ OLMAZ

AP Sosyal Demokratlar Grubu Parlamenteri Thijs Reuten, Avrupa Parlamentosu’ndan temsilen kongrede olduklarını söyleyerek şunları dile getirdi:

“Sizin demokrasi ve temel haklar için mücadeleniz, üye ve yöneticilerinizin tutuklanmasına neden oldu. Onlar bir an önce serbest bırakılmalı. Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve diğer tutsaklar için özgürlük. İnsan hakları ihlallerini, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle kadınların haklarının ellerinden alınmasını lanetliyoruz. HDP olmaksızın Türkiye’nin demokrasisi olamaz. Türkiye’nin otokrasi değil, demokratik bir devlet olmasını istiyoruz. Biz adalet ve demokrasi mücadelenizi destekliyoruz.”

KATROUGALOS: KAZANACAKSINIZ

Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras adına HDP kongresini kutlayan AKPM Birleşik Sol Grup Başkanı George Katrougalos: “Sizinle birlikte AİHM kararlarının bir an önce uygulanmasını istiyoruz. Bir an evvel Demirtaş, Kavala ve diğer tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz. Sadece kendiniz için değil, Türkiye demokrasi güçleri için mücadele ediyorsunuz. Sizi zorlayacaklarını düşünüyorlar. Ancak siz ne kadar zorlarsanız, onlar o kadar güçlenir. Kazanacaksınız, sizler için ve bizler için.”

LÜBNAN KOMÜNİST PARTİSİ: OMUZ OMUZA OLACAĞIZ

Lübnan Komünist Partisi Genel Sekreteri Hanna Garib: “Bizler kongrenizde sadece aranızda bulunmak için değil, sürekli sizin yanınızda olmak, mücadelenizi desteklemek amacıyla bütün Kuzey Afrika’dan Ürdün’e buradayız. Bizler Amerikan emperyalizminin ve kapitalist sistemin ezilen halkları, demokratik güçleri olarak hep beraber tek davamız var. Bu dava hep birlikte, omuz omuza olacağız. Aranızda bulunurken, bizler şu anda İsrail siyonizmine karşı mücadele eden Filistin halkının selamlarını getirdik. Bizler sizlerle birlikte, yanınızda olacağız. HDP’yi kapatmak isteyenlere karşı yanınızdayız.”

SINN FEIN: YANINIZDAYIZ

Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden katılamayan davetliler de kongreye mesaj gönderdi.

İrlanda’dan Sinn Féin Başkanı Mary Lou McDonald: “Sıradan insanları koruyan ve toplulukların yaşam standartlarını koruyan çözümleri savunmak, adalete, sosyal ve ekonomik adalete inanan bizlerin görevidir. Eşitlik ve özgürlük her zaman hedef olmalıdır. Türkiye halkının Erdoğan rejimi altında gerçek bir adaletsizlikle karşı karşıya olduğunuzu biliyorum. Siz demokrasiyi savunurken partinizin baskıyla karşı karşıya olduğunu biliyorum. Sinn Féin yanınızda.”

BAKADİMA: BERABER DAHA GÜÇLÜYÜZ

Yunanistan Meclis Üyesi Foteini Bakadima’nın gönderdiği mesaj: “DiEM ve MeRA25 adına, konferans için en iyi dileklerimi sunuyorum. Bizler için demokrasi ve şeffaflık, yalnızca partiler için değil ülkeler için de hayati önemdedir. Özellikle de bugün, totaliter rejimlerde mutlak güç uğruna temel insan hakları her geçen gün biraz daha aşındırılırken. Aynı zamanda, hepimiz bugün yalnızca var olmak için ortaya koyduğunuz gündelik mücadelenin de şahitleriyiz. Bu nedenle, tüm dayanışmamızla yanınızdayız. Yoldaşlar! Tüm demokratlar, ilericiler, enternasyonalistler olarak birlikte mücadele etmek ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek inşa etmek bizim görevimizdir. Uluslararası dayanışma, bizi amacımıza ulaştıracak tek araçtır. Dostlar, beraber kazanacağız. Arkadaşlar, beraber daha güçlüyüz. Gidelim!”

GÜNEY KÜRDİSTAN’DAN MESAJLAR

HDP kongresine mesaj gönderen Goran Hareketi: “Kongrenizin Türkiye ve Kürdistan halklarının arzuladığı zafere, barış ve huzurun tesisine vesile olmasını umuyoruz. Kongrenizin Türkiye ve Kürdistan’daki sorunların çözümüne katkı sunmasını diliyoruz. Kongrenizin birlik ve dayanışmamızı büyütmeye vesile olmasını diliyor, hepinize başarılar diliyoruz.”

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) mesajında “Ortak yaşam ruhu ve huzura yönelik çabalarınızı destekliyoruz” derken, Ulusal Reform Hareketi şunları ifade etti: “5’inci Olağan Büyük Kongreniz vesilesiyle sizleri ve mücadele arkadaşlarınızı içtenlikle selamlıyor, hepinize başarılar diliyoruz. HDP, Kürt halkının Bakur’daki büyük partilerinden biri, halkımızın geleceği için umuttur. Umut ediyoruz ki kongreniz gelecek ve çözüm için önemli kararların alındığı bir kongre olur.”

Kürdistan Ulusal Demokrat Birliği Polit Bürosu: “Kürdistan Ulusal Demokrat Birliği Politbürosu olarak HDP’nin 5’inci Olağan Büyük Kongresini kutluyoruz. 5’inci Büyük Kongrenizin büyük başarılara vesile olmasını diliyoruz.”

Kürdistan Demokratik Kurtuluş Hareketi de HDP kongresini kutlayarak, dayanışma mesajı verdi.

Kürdistan Emekçiler Partisi Politbürosu: “Kongrenizin çalışmalarınızın daha ileri bir noktaya taşınmasına ve Türkiye halklarının barış ve ortak yaşam hedefinizi gerçekleştirmeye katkı sunmasını umuyoruz.”

Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi Siyasi Bürosu: “Bütün baskı ve zorluklara rağmen akılcı politikalar yürüterek büyümeye devam etmektedir. Umut ediyoruz ki kısa sürede Halkların Demokratik Partisi’nin mücadelesi Türkiye’de barış, demokrasi ve huzurun inşasına vesile olur.”

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir