Hewler’de 52 tutuklu açlık grevi başlattı

Hewlêr Cezaevi’ndeki 52 Behdinanlı tutuklu, kişi ve partilerin müdahalesine karşı açlık grevi başlattı

Hewlêr Cezaevi’ndeki 52 Behdinanlı tutuklu taleplerinin karşılanmaması için açlık grevi başlattı. Tutuklular taleplerinin karşılanmaması durumunda grevi sonlandırmayacakları uyarısı yaptı.

Rojnews’in haberine göre Behdinanlı 52 tutuklu Birleşmiş Milletler’e, ülke temsilciliklerine mektuplar gönderdi. Tutuklular kamuoyuna da açıklardıkları mektuplarında “Biz 52 Behdinanlı tutsak gazeteci, aktivist ve Hewlêr Cezaevindeki mahkumlar ve Şeladizê’deki tutsaklar olarak açlık grevine başlama kararı aldık. Açlık grevimiz, yasal hakkımız olan ceza kanununun 331. maddesine göre şartlı salıverilme talebimizle ilgilidir. Ancak savcı bizi yasal haklarımızdan mahrum bırakmaya çalışıyor. Herkesin gözü önünde hiçbir insani, hukuki, demokratik hakkımız işletilmiyor. Düşünce özgürlüğü ve haklarımızı talep ettiğimiz için cezalandırıldık. Bazılarımız ülkemizin işgaline ve bombalanmasına karşı çıktığı için cezalandırıldı. Hükümet ise şimdi, Türk bombardımanının kurbanlarına timsah gözyaşları döküyor.”

52 tutuklu, adaletin egemenliğinin korumasını ve bir parti veya kişinin çıkarları için göz ardı edilmemesini talep etti ve taleplerinin karşılanmaması durumunda grevi sonlandırmayacaklarını vurguladılar.

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir