İran’da çocuk yaşta evlilik oranında artış

HABER MERKEZİ – CSDHI, İran’da çocuk yaşta evliliklerin önceki yıla oranla yüzde 32 arttığını duyurdu.

Çocuk istismarının önemli bir boyutu olan çocuk yaşta evlendirilme oranlarında son yıllarda artış yaşanıyor. Bu artışın olduğu ülkelerden biri de İran. NuJINHA’da yer alan habere göre, İnsan Hakları Dayanışma Komitesi (CSDHI), ülkede, bir yılda yaşları 10 ile 14 arasında olan çocuk yaşta evlilikler sonucunda bin 500 bebeğin dünyaya geldiğini duyurdu. CSDH, İran rejiminin çocuk yaşta evlilikleri meşrulaştırması sonucunda bu rakamın ortaya çıktığına işaret etti.

İran Ulusal Nüfus Kayıt Kurumu’nun verilerini de paylaşan CSDHI, “Kurumun verilerine göre ise yaşları 10 ila 19 arasında olan kız çocukları yılda 70 bin çocuk dünyaya getirdi. Bunların bin 474’ü 15 yaşın altında. Bu yaşlar hamilelik için tehlikelidir” dedi.

Yüzde 32 arttı

Çocuk yaşta evlilikler sonucu oluşan gebeliğe dikkat çeken CSDHI, önceki yıla göre çocuk yaşta evliliklerde yüzde 32 artış olduğuna işaret etti. CSDHI, söz konusu artışa dair, “Çocuk yaşta evlilik, kadına yönelik şiddetin en bariz örneklerinden biridir” ifadesini kullandı.

Nüfus artış planı ile çocuk yaşta evliliği meşrulaştırma

CSDHI’ye göre, doğum oranındaki artışın nedenlerinden birinin, İran Meclis Başkanı Mihemed Xalibaf’ın Kasım 2021’de yaptığı açıklama olduğunu kaydederek, Mihemed Xalibaf’ın 2013 yılında önerilen nüfus artış planının onaylandığını anımsattı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları uzmanları bu planı, “Uluslararası yasalara aykırı” olarak değerlendirdi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir