İstanbul Emniyeti’nde günlerdir sistematik fiziksel ve cinsel işkence uygulanıyor

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Mehdi Mıhçı, günlerdir sistematik psikolojik, fiziksel ve cinsel işkenceye uğruyor. Mıhçı’nın işkenceden kaynaklı oturmakta güçlük çektiğin ve ailesinin öldürülmekle tehdit edildiğini aktaran ÖHD İstanbul Şubesi, İçişleri Bakanı Soylu’nun işkencenin üstünü örtmek için Mıhçı’nın PKK’li olduğunu iddia ettiğini vurguladı.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, 4 gündür gözaltında tutulan müvekkilleri Mehdi Mıhçı’nın sistematik işkenceye uğradığını ve ölümle tehdit edildiğini duyurdu. Basın toplantısının gerçekleştiği salona, “İşkence insanlık suçudur” yazılı pankart asıldı.

Söz alan Avukat Vedat Çağırtekin, 7 Ağustos günü TEM polisi tarafından gözaltına alınan Mıhçı’nın işkenceye uğradığını, ajanlık dayatmasına maruz kaldığını aktardı. “Mülakat” adı altında zorla bir odaya kapatılan Mıhçı’nın bilgi vermediği ve işbirliği yapmadığı için gün boyunca farklı ekipler tarafından darp edildiğini, konuşmadığı takdirde de kendisi ve ailesinin ölümle tehdit edildiğini söyleyen Çağırtekin, “Müvekkilimiz aynı gün yine işbirliğine yanaşmadığı gerekçesiyle bu sefer de makattan cop sokulması, cinsel organının ezilmesi, cinsel organının sıkılması gibi insanlık dışı, onur kırıcı işkence yöntemlerine maruz bırakılmıştır” dedi

Mıhçı’nın iki gün süren işkencenin sona ermesi için süresiz açlık grevine girdiğini söyleyen Çağırtekin, psikolojik, cinsel ve fiziksel işkencenin devam ettiğini kaydetti ve şu ifadeleri kullandı: “Müvekkilimiz Mehdi Mıhçı ile yapılan görüşmede konuşurken zorluk çektiği, göz kapaklarının istemsizce kapanması sebebiyle uykusuz bırakıldığının anlaşıldığı, etrafını kontrol etmesi sebebiyle korktuğu, can güvenliğinden endişe duyduğu, ailesine zarar verilmesinden çekindiği, uğradığı darp ve saldırı sonucu oturur pozisyondayken doğrulmakta zorluk çektiği görülmüştür.”

İşkence suçunda zamanaşımı olmadığının altını çizen Çağırtekin, sorumluların yargı önüne çıkarılması için mücadele edeceklerini kaydetti.

Öte yandan Çağırtekin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sosyal medya hesabından yapılan işkenceye ilişkin açıklama yapmazken, Mıhçı’nın PKK’li olduğunu iddia ederek işkencenin üstünü örtmeye çalıştığını söyledi.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir