Kadıköy’den kadınlar haykırdı: Suç ortağısınız!

Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı’ya verilen cezaya tepki göstermek için Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG) Kadıköy rıhtıma yaptığı çağrı ile katilleri koruyan erkek yargı ve iktidarın kadın düşmanı politikalarını teşhir etti.

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Kadıköy-Eminönü vapur iskelesi önünde toplanan kadınlar, 2020 yılında Pınar Gültekin’i vahşice katleden Cemal Metin Avcı’nın “haksız tahrik indirimiyle” ödüllendirilerek sadece 23 yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve katliamın işbirlikçilerinin beraat etmesine karşı ses çıkardı.

Öfkesini sloganlara döken kadınlar Pınar ve katledilen kadınların fotoğrafları ile üzerinde “katil” yazan Cemal Metin Avcı’nın fotoğrafını taşıdı.

Katil Avcı’nın cinayeti itiraf etmesine ve cinayetin planlanarak, canavarca hisle gerçekleştirilmesine dönük bütün delillerin yok sayıldığına dikkat çeken kadınlar; özsavunmasını kullanan kadınlar müebbet hapis cezasına çarptırılırken, Gültekin’in ailesine hakaret eden, “İstanbul Sözleşmesi iyi ki iptal edilmiş” diyen Avcı’nın erkek yargı tarafından korunduğunu vurguladı.

İktidarın ve yargının kadın katliamlarının suç ortağı olduğunu teşhir eden kadınlar, erkek egemenliğine, kadın ve LGBTİ+ cinayetlerine karşı sokakları, meydanları, kampüsleri ve mahkeme salonlarını terk etmeyeceklerini haykırdı.

Erkekler tarafından katledilen kadınların isimlerini sayan kadınlar, Pınar Gültekin, İpek Er, Ayşe Paşalı, Şule Çet, Gülistan Doku, Fatma Altınmakas, Aleyna Çakır, Pervin Hamak ve katledilen tüm kadınlar için “Burada” dedi.

Çok sayıda kadının katıldığı eylemde, “Erkeklik indirimi kadın cinayetlerine teşviktir! Pınar Gültekin için erkek adalet değil gerçek adalet” pankartı açıldı. “İstanbul Sözleşmesi’ni imzala”, “Pınar Gültekin isyanımızdır”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Erkek yargı cinayetin ortağıdır” dövizleri taşınan eylemde genç kadınların yoğunluğu dikkat çekti. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dilan Dirayet Taşdemir, Oya Ersoy ve Züleyha Gülüm de katıldı.

Kadınlar adına ortak basın açıklamasını, Cemile Baklacı okudu. Baklacı, Avcı’nın “‘Canavarca hisle’ hareket etmedim. Bu konuda benim vicdanım rahat mahkeme heyetinin de olsun” sözlerini hatırlatarak, katilin bu cümleleri erkek yargı sistemine güvenerek kurduğunu kaydetti. “Biz kadınlar diyoruz ki kimsenin vicdanı rahat olmasın” diyen Baklacı, iktidarın faillerin sırtını sıvazlayarak kadın cinayetlerinin günbegün önünü açtığını söyledi.

“İktidarın kürsülerden söylediği bunlar çürük ve sürtük söylemleri, biz kadınlara yargılamalar sırasında yöneltilen  ‘onun evine gitmeseymiş’, ‘o eteği giymeseymiş’, ‘o saatte orada ne işi varmış’ sorularıyla tezahür ediyor.

Tam da bu yüzden Pınar Gültekin davasında failden çok Pınar’ın yaşam tarzının yargılanmasının tesadüf olmadığını biliyoruz” ifadelerini kullanan Baklacı, bu karardan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkan, kadınların kazanımlarına saldıran ve kadın düşmanı söylemlerle erkekliği yeniden kuran iktidarın sorumlu olduğunu vurguladı.

Baklacı, şöyle devam etti: “Artık yeter diyoruz! Bugün Pınar için ve katledilen tüm kadınlar için yasta değil isyandayız demek için buradayız. Kadın cinayetlerinin, yaşamlarımızın her anında karşılaştığımız erkek şiddetinin sorumlularını biliyoruz ve hesap soruyoruz!

Pınar’ın failleri neden cezasız kaldı? Gülistan Doku nerede? Nadira Kadirova’ya ne oldu? İpek Er’e tecavüz eden Musa Orhan nasıl iyi hal indirimi aldı? Nevin Yıldırım neden hala hapiste? Biz bu soruları sormaktan, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biz bir kişi daha eksilmeyene kadar, siz serbest bıraktığınız tüm katillerin ve meşrulaştırdığınız erkek şiddetinin hesabını vereceksiniz.”

Kadınlar eylem boyunca, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Koruma, aklama, yargıla” sloganları attı.

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir