Kadınlar mücadele ediyor, erkek şiddeti yargılanıyor

Haziran’da da kadınlar, erkek şiddetiyle mücadele etmek için yargıya başvurdu. Yargıda elde edilen kazanımlar, şiddet uygulayan erkeklere verilen cezalar, dikkat çeken yargı kararları…

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve “olumlu” ve “olumsuz” yargı kararların çetelesini tutuyor.

Haziran’da kadınların mücadele ajandasına yansıyanlar

*Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Gezi eylemcileri için ‘çürük ve sürtük’ diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

*Onur Ayı için Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bir araya gelen ve polisin işkenceyle gözaltına aldığı 11 LGBTİ+ aktivisti serbest bırakıldı.

*İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Yeldeğirmeni’nde Onur Ayı kapsamında basın açıklaması yapmak isteyen LGBTİ+’lar, basın açıklamasını okurken polis şiddetine maruz kaldı.

* Pervin Buldan, Hülya Gülbahar, Özge Yücel, Şanal Sarıhan ve Özgür Özel Danıştay’da heyete beyanlarını verirken İstanbul Sözleşmesi’ni anlattı. Savcı bir kez daha İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptalini istedi. Karar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

1 Haziran

Cinayet

Pınar Gültekin Davası: Muğla’da C.M.A.’nın öldürdüğü Pınar Gültekin’in (27) 20 Haziran’da görülen davasında karar çıktı. Erkeğe verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla düşürüldü. Mahkeme heyeti, cinayet sırasında yardım ettiği nedeniyle hakkında müebbet hapis cezası istenen C.M.A.’nın erkek kardeşi M.A., annesi A.A., babası S.A., eski karısı E.K. ve ortağı Ş.G.O. isimli erkeğin, “delilleri yok etme ve gizleme'” suçlarını işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine karar verdi.

Antalya’da Azra Gülendam Haytaoğlu’nu (21) öldürüp, cesedini 13 parçaya ayırdığı suçlamasıyla tutuklu yargılanan M.M.A. (49) isimli erkek hakkında “nitelikli kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “cinsel saldırı”dan 16 yıl hapis cezası istendi.

Mersin’de sokak ortasında tabancayla vurarak Raziye Oskay’ı (25) öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan B.C.U. (24) isimli erkeğe, kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile ruhsatsız silah bulundurmaktan 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Ankara’da, Sevgi Tekin’i (33) tabancayla öldüren G.A. (27) isimli erkeğin tutuklu yargılandığı davada mütalaa veren savcı, erkek hakkında müebbet ve 95 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Kastamonu’da M.B. (17) isimli kızını öldürdüğü iddiasıyla 9 yıldır yargılanan baba Ş.B.’ye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Antep’te boşanma aşamasında olduğu karısı Esra M.’yi (31) kasten öldürme suçundan müebbet hapis talebiyle hakkında iddianame hazırlanan Hasan M. (35), 2 Haziran’da hâkim karşısına çıktı.

İzmir’de 26 Mart günü Sezen Ünlü’yü (17) bıçaklayarak öldüren dini nikâhlı kocası A.Y. (24) hakkında “gebe olduğu bilinen kadını öldürme” ve “çocuğu kasten öldürmek” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Ordu’da karısı Selime P.’yi (45) minibüsle çarpıp duvara sıkıştırarak öldüren, kızı H.N.P.’yi (22) ise yaralayan İ.P. (47) hakkında “nitelikli kasten insan öldürme” ve “nitelikli kasten insan öldürmeye teşebbüs” suçlarından 2 kez müebbet hapis cezası istendi.

Bir sanık tahliye edildi: Antep’te öldürülen Duygu Delen’in (17) ölümüne ait davada “kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan M.K. (20) tahliye edildi.

Maraş’ta 2020 yılında annesi Yurdagül Ö.’yü (56) öldüren oğlu H.Ö. (29) hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Konya’da karısının annesi Fatma Gümüş’ü (69) öldüren ve boşanma sürecindeki karısı H.K.’yi (36) bıçakla yaralayan A.K.’nin (40) “kasten öldürme” nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet ve “kasten öldürmeye teşebbüs” ile 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kilis’te karısı Fatime Gül Ö.’nün ölümüne neden olduğu suçlamasıyla tutuklanan M.M.Ö. isimli erkeğin yargılanmasına başlandı. Duruşma ertelendi.

İstanbul’da 5 aylık hamile dini nikâhlı karısı Hasret D’yi (20) silahla vurarak öldüren O.D. (21) hakkında mahkeme heyeti, “gebe olduğu bilinen kadını kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Konya’da hamile karısı Sadife Y.’yi (35), karnındaki bebeğin kendisinden olmadığı iddiasıyla tüfekle vurarak öldüren A.R.Y. (36) için “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirim uygulanarak cezası 23 yıla düşürüldü.

Bir sanığa tahliye: Kocaeli’de Sude Akarsu’nun (18) evinde silahla vurulmuş halde ölü bulunmasına ilişkin tutuklanan O.Ö (29) isimli erkek, ev hapsi kararıyla tahliye edildi.

İzmir’de Ayşe Nazlı Kınacı’ya (20) tecavüz edip öldüren, sonra cesedini battaniyeye sarıp ormana atan T.Ö.İ. isimli erkeğe verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 21 yıl hapis cezası, İstinaf Mahkemesi’nce onandı.

İstanbul’da annesi Şükran B. ve abisi Mesut B.’yi bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan U.B.’ye, “canavarca hisle alt veya üst soya karşı kasten öldürme” suçundan iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Zonguldak’ta, karısı Şahizer A.’yı öldürdüğü suçlamasıyla adliyeye sevk edilen A.A.’ya ağırlaştırılmış hapis cezası verildi.

Bursa’da karısı E.G.’yi (34) bıçakla öldürdüğü suçlamasıyla hakkında dava açılan N.G.’nin (41) yargılanmasına devam edildi. Duruşma ertelendi.

Ankara’da, annesi Sahure Ç.’yi (90) musluğu açık bıraktığı için darp ederek öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Ö.Ç. hakkında “kasten yaralama neticesinde ölüme neden olma” suçundan 18 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul’da bir otelin çatısında şüpheli şekilde düşerek ölen Ebru Cizdam’ı olay günü darp eden ve tutuklanan Ö.A. hakkında takipsizlik kararı verildi.

Trabzon’da barışma teklifini kabul etmeyen Turana U.’yu (38) öldüren E.U. (34) isimli erkek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Kocaeli’de Hatice S’yi (23) sopayla öldüren kocası M.S.’nin (29) yargılanmasına 13 Haziran’da başlandı. Duruşma 4 Ekim’e ertelendi.

Ankara’da, Gamze Açar’ın (17) iş görüşmesi için gittiği otelin 5’inci katından düşüp hayatını kaybetmesiyle ilgili 5 erkeğin yargılandığı davada mahkeme heyeti, M.D. ile E.E.’ye, yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı şartıyla tahliyelerine, R.D. ve M.E.D.’nin tutukluluk halinin devamına, H.E.G.’nin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İstanbul’da 10 Haziran 2021’de “balkondan düşerek” ölen Anzelika Srabiants’ın (33) ölümüne ilişkin hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan B.E. isimli erkek ilk kez hâkim karşısına çıktı. Erkeğin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Antalya’da M.Ö. (29) isimli erkeğin, karısı Aslıhan Ö.’yü boğarak öldürdüğü suçlamasıyla yargılandığı dava 14 Haziran’da devam etti.

Diyarbakır’da V.T. isimli erkeğe, erkek bebek doğurmadığı gerekçesiyle karısı Mübarek T.’yi uyurken yüksek voltajda elektrik akımı verip öldürdüğü davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Antalya’da M.A. (35) isimli erkeğin eski karısı Hayriye A.’yı (32) tabanca ile öldürdüğü ve kadının erkek kardeşleri M.A.’yı ve A.E.A.’yı yaraladığı davada erkeğe ağırlaştırılmış müebbet ile 32 yıl hapis cezası verildi.

Ankara’da, karısı Reyhan K.’yı (35) öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Z.A.K. (38) hakkında savcı, önceki celse açıkladığı mütalaasını tekrarlayarak sanığın “eşi kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Kocaeli’de sevgilisi Seyhan Gözer’i öldürüp cesedini emniyete götüren A.A. isimli erkek yargılandığı dava 16 Haziran’da başladı. Sanığın tutukluluğunun devamına,  duruşmanın ertelenmesine karar verdi. Kadının oğlu F.T., “Olay öncesinde annem için 4 kere uzaklaştırma kararı çıkardık. Polise 4-5 defa şikâyetçi olduk, fakat kimse hiçbir şey yapmadı” dedi.

Adana’da Kibar Ö.’nün kocası O.A.Ö. tarafından öldürülmesi ile ilgili açılan “eşi kasten öldürme”  davasının ikinci duruşması 20 Eylül 2022 tarihine ertelendi.

Denizli’de F.Z. (26) isimli erkeğin Şebnem Şirin’in (25) öldürülmesine ilişkin davasında mütalaasını açıklayan savcı, “tasarlayarak ve canavarca hisle öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti. Duruşma ertelendi.

Diyarbakır’da karısı Aygül G.’yi (37) bıçaklayarak öldürdüğü için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen R.G.’nin (41) suçtan kurtulmaya yönelik beyanları nedeniyle ikinci kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep edildi.

Ankara’da, karısı Zeynep E.’yi (47) bıçaklayarak öldüren, oğlu A.A.’yı da dövüp bodrum kata kilitleyen M.E. (45) isimli erkek, tutuklu yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl hapis cezası verildi.

Denizli’de O.A. isimli erkeğin eski karısı Fatma Kovan’ı öldürdüğü suçlamasıyla yargılandığı davada mütalaasını veren savcı, erkek için müebbet hapis cezası talep etti. Duruşma 6 Eylül’e ertelendi.

Antalya’da toprağa gömülü cesedi bulunan Duygu Çelikten’i (30) öldüren V.Ü. (38) için “kasten insan öldürme” suçundan ömür boyu hapis cezası, diğer erkek sanıklar M.D. ve D.Ö. ile kardeşi S.Ö. için verilen 4’er yıl hapis cezası onandı ancak M.D., D.Ö. ve S.Ö.’nün cezaevinde kaldıkları süreyi göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Kilis’te, tartıştığı hemşire karısı Fatma S.’yı tabancayla öldürüp, onun arkadaşı S.Ç.’yi de yaralayan polis memuru H.S. isimli erkek hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıl 9 aya kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede erkek “Asıl amacım, eşimi değil kayınvalidemi öldürmekti” dedi.

Kütahya’da 7 yıl önce kaybolan Ömür Y. (40) isimli kadının kayıp dosyası yeniden açıldı. Kadının sevgilisi ve telefonla son görüştüğü kişi olduğu tespit edilen A.K. (48) isimli erkek “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklandı.

Bursa’da, boşandığı Nurdan Budak’ı (26) geçen yıl ormanda silahla öldüren eski koca K.B. (31) için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası talep edildi. Sanıklar, eylül ayında hâkim karşısına çıkacak.

İstanbul’da, tartıştığı Fatma Keke’yi döverek öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan Ö.A. hakkında mahkeme, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 2 yıl hapis, “kişinin ölmesinden yararlanmak suretiyle hırsızlık” suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

İlk duruşma: Kayseri’de tartıştığı karısı Hörmet D. (20) ile üvey kızı Yasemin Nur Soyak’ı (1,5) bıçaklayarak öldüren K.D. isimli erkeğin 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına 27 Haziran’da başlandı. Erkeğin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Kocaeli’de Ayşegül Aydın’ı (16) başına taşla vurarak öldüren M.A. (20) isimli erkek için “nitelikli kasten öldürme”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel istismar” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Erkek, 22 Eylül’de yargılanmaya başlayacak.

Çocuk Cinayeti

Antalya’da Nuray Demir’i (17) öldürdüğü iddia edilen eski nişanlısı T.B. isimli erkek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Giresun’da eski nişanlısı Sıla Şentürk’ün (16) boğazını keserek öldüren H.C.G. (21) isimli erkek hakkında iddianame hazırlandı. 15 Haziran’da basına yansıyan iddianameye göre sanık için “canavarca hisle kasten çocuk öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İntihara Sürükleme

Antalya’da kadın meslektaşı Sultan Tat’ı (39) intihara sürüklediği gerekçesiyle ikinci kez yargılanan polis memuru F.A.’ya, “kasten öldürme” suçundan iyi hal indirimi de uygulanarak 25 yıl hapis cezası verildi.

Meşru Müdafaa

İstanbul’da Zeynel Yıldırım isimli uzman çavuş erkeği öldüren G.E. isimli kadın hakkında “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Kadın savunmasında, erkeğin kendisini tehdit ve tecavüz ettiğini, kendisine şantaj yaptığını söyledi.

Şiddet- Yaralama

Samsun’da 6 Mart günü boşandığı eski karısı E.M.’yi (26) darp eden İ. Z.’nin (28) son duruşmasında mahkeme, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 10 yıl, cep telefonunu kırdığı için de 4 ay olmak üzere toplam 10 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

İstanbul’da 2020 yılında sevgilisi B.Y. isimli kadına karşı 7 suç işlediği iddiasıyla 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen Ö.A.’nın davasında mahkeme, 2 suçtan toplamda 15 bin 750 lira adli para cezası verirken, diğer 5 suçtan da beraatını istedi.

Ordu’da eski karısı E.S.’nin (38) üzerine yanıcı madde dökerek yaktığı iddiasıyla tutuklanan E.E. (38) ile oğluna yardım ettiği öne sürülen erkeğin babası T.E. ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Eski kocanın “tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs”, T.E. hakkında ise “öldürmeye teşebbüs suçuna yardım etme” suçundan iddianame hazırlandı.

Zonguldak’ta, geçen yıl 11 Ağustos’ta silahla ateş ederek karısı S.Y. ve oğlunun karısı E.Y.’yi yaralamaktan 12 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan K.Y. (53), adli kontrolle tahliye edildi.

Adana’da karısı D.G.’yi bıçakla yaralayan H.G. isimli erkek, 2 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Ankara’da S.S. isimli kadını silahla tehdit edip, kimyasal maddeyle yüzünü yaralayan S.B. hakkında 5 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Dava ertelendi.

İstanbul’da trafikte hamile bir kadına saldıran erkek kardeşler H.S. ve H.S. tekrar yargılandı. Erkeklerin her biri için savcı, 24 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep etti.

Kocaeli’de kendisiyle barışmak istemeyen boşanma aşamasındaki karısı H.A.’nın boğazını, karnını ve yüzünü bıçaklayan H.A. isimli erkeğe mahkeme heyeti, 17 yıl hapis cezası verdi.

İstanbul’da uzaklaştırma kararı bulunduğu dönemde, boşanma aşamasındaki karısı Y.D.’yi ve onun arkadaşı M.Ç.’yi darp ederek silahla rehin alan H.İ.G. isimli erkeğin “eşini öldürmeye teşebbüs etme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs etme” suçlarından 35 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul’da bir üniversitede öğretim üyesi olan N.L. (70) isimli erkeğin karısı J.Y.L.’yi (64) defalarca darp ettiği için “hayati tehlike meydana getirecek şekilde eşe karşı kasten yaralama”, “hakaret” ve “zincirleme şekilde tehdit” suçlarından toplamda 14,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul’da boşanma aşamasında olduğu Ayşegül C.’yi sokakta silahla yaralayan H.C. hakkında yargıtay, yerel mahkemenin verdiği 17 yıllık hapis cezasını onadı.

Adana’nın Çukurova ilçesinde barışma teklifini reddeden eski sevgilisi A.O.’nun (33) yüzünü ustura ile kesen S.B.’ye (31) “kasten yaralama” suçundan 6 yıl hapis cezası verildi.

İzmir’de, karısı M.A.’yı (33) pompalı tüfekle vurarak sol bacağının diz kapağından kesilmesine neden olan O.A. (29) isimli erkek, tutuklu yargılandığı davada 13 yıl 6 ay hapsi istendi.

Kayseri’de kendisini terk eden hamile karısı G.D.’yi silahla yaraladığı, kadının yanındaki arkadaşı Mohammed Fakiri’yi  (31) öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan B.D.’ye verilen 15 yıl hapis cezasına “haksız tahrik” indirimi uygulanarak 13 yıl 4 aya düşürüldü. Yargıtay, “sanıkla evli olduğu halde maktul ile birlikte yaşadığı, cinsel ilişkiye girdiği, sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığı” gerekçesiyle haksız tahrik indirimi yapılmayan dosyanın bozulmasına karar verdi.

Tecavüz

Ankara’da kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.’ye (23) tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuksuz yargılanan öğretim üyesi H.B. isimli erkeğe “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 9 yıl hapis cezası verildi.

Zonguldak’ta zihinsel engelli M.Y. (59) isimli kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuksuz yargılanan A.S.’ye (50) verilen 18 yıl hapis cezası “iyi hal” indirimi uygulanarak 15 yıla düşürüldü.

İstanbul’da D.K. isimli kadına tecavüz ettiği suçuyla yargılanan T.K. isimli erkeğe mahkeme, “hakaret”, “nitelikli cinsel saldırı”, “basit tehdit” suçlarından beraatına karar verdi.

Kırklareli’de özel bir hastanede doktor olan E.V. isimli kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla yargılanan ve 15 yıl hapis cezası verilen başhekim A.Ç. isimli erkek için iki yıllık tutukluluktan sonra hakim tahliye kararını verdi.

Muğla’da O.G. isimli erkeğin G.K. (25) isimli kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla yargılandığı 30 Haziran’daki karar duruşmasında erkeğe 12 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme erkek hakkında, tutuklulukta geçen süresini göz önüne alarak, 23 Aralık’ta adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Taciz

Ankara’da E.Ö. (32) isimli erkek hakkında, eski çalışanı D.K. adlı kadına sosyal medya hesabından cinsel içerikli fotoğrafını göndererek cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla açılan davada, elde edilen delillerin hükümlülüğe yeter nitelikte bulunmadığı gerekçesiyle verilen beraat kararı istinaf tarafından onandı.

İstanbul’da E.K. isimli erkeğe, otobüste bir kadını taciz ettiği için açılan davada iki yıl hapis cezası verildi.

Mersin’nde, T. H. (46) isimli erkek doktorun, kadın hastası H. T.’ye (23) cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı davada savcı 12,5 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Sakarya’da minibüste mastürbasyon yaparken görüntülenen ve gözaltına alınan B.Ö. isimli erkek serbest bırakıldı.

İstanbul’da N.Ş. isimli kadına cinsel saldırıda bulunan ve kadını darp eden M.B. isimli erkeğin 7 Haziran’daki duruşmasında mahkeme heyeti beraat kararı aldı.

İstanbul’da alışveriş merkezinde gezen S.Ö. (24) isimli kadını takip edip taciz eden M.M. (37) isimli erkek hakkında “cinsel taciz” suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul’da futbol oyuncusu A.T. isimli erkeğin, Ö.A.Ş.’yi taciz ettiği suçlamasıyla yargılandığı davada beraatine yönelik hükmün istinaf mahkemesince bozulmasının ardından yeniden yargılandığı davada ikinci kez beraat kararı verildi.

Seks İsçiliğine Zorlama

Antalya’da Kırgızistan vatandaşı olan M.N. (27) isimli kadını seks işçiliğine zorlayıp darp ettikten sonra yol kenarına atan M.Y.’nin (54) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, suçun teşebbüs halinde kalması nedeniyle 13 yıla indirildi.

Çocuk İstismarı

Erzurum’da geçen yıl yatılı kuran kursunda 8 oğlan çocuğunu istismar ettiği suçlamasıyla H.A.’nın yargılandığı davada hakkında 119 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

Kocaeli’de 14 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiği suçlamasıyla tutuklanan O.T. (31)  serbest bırakıldı.

Ankara’da Ö.Ç. (41) isimli erkeğin Suriye vatandaşı A.M. (15) ve M.Ş. (16) adlı iki oğlan çocuğunu şoför olarak çalıştığı özel halk otobüsünde istismar ettiği suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada 38 yıl hapis cezası verildi.

İzmir’de 5 yaşındaki çocuğunu istismar eden R.Y. tutuksuz yargılandığı davada beraat etti.

Kayseri’de kızı D.A.’yı (29), 9 yaşından bu yana istismar ettiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan C.A. isimli babaya “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 30 yıl hapis cezası verildi.

İstanbul’da A.T. isimli erkeğin, 9 yaşındaki kız çocuğu torununu istismar ettiği olayda “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “silahla tehdit” suçlarından 10 Haziran tarihinde dava açıldı. 32 yıla kadar hapsi istendi.

Aydın’da S.V.(15) ile M.R.(15) isimli kız çocuklarını tehdit ederek cinsel içerikli fotoğraflarını ele geçirip istismar eden K.D. (25) hakkında 36 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul’da V.K. (30) isimli erkeğin E.Ç. isimli kız çocuğunu istismar ettiği davada mahkeme, 12 yaşından küçük “çocuğun cinsel istismarı”, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçları ve “beden ve ruhen kendini savunamayacak” birine karşı yapıldığı için toplam 16 yıl ceza kararı verdi.

İzmir’de zihinsel engelli Ş.M. isimli oğlan çocuğunu 13 yaşından beri istismar ettiği gerekçesiyle yargılanan C.İ. (31), F.Ö. (28), H.Y. (47), H.H.Ç. (26), İ.Ö. (80), M.I (27), M.Ş. (54), S.Ö.(30) isimli erkeklerin yargılandığı davanın ilk duruşmasında mahkemeden tutuklama çıkmadı. Mahkeme 17 Ekim 2022 tarihine ertelendi.

Yalova’da Ş.M.A. (17) isimli oğlan çocuğunu istismar ettiği, seks işçiliğine zorladığı ve şantaj yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Y.A. (32) isimli spor tesisi çalışanı erkek tekrar tahliye edildi. Daha önce E.N. (16) isimli oğlan çocuğunu istismar, P.Ç. (20) isimli kadını taciz ettiği gerekçesiyle tutuklanan erkek, “çocuğa karşı telefonla cinsel taciz” ve “telefonla cinsel taciz” suçlamasıyla 2 ay tutuklu kalıp serbest bırakılmıştı.

Balıkesir’de M.Ç. (58) isimli erkeğin 10 yaşındaki bir kız çocuğunu istismar ettiği suçlamasıyla yargılandığı dava 27 Haziran’da devam etti. Karar duruşması 4 Temmuz’a ertelendi.

Aydın’da korku evi çalışanı E.Ö.’nün, E.C.K. isimli kız çocuğunu istismar ettiği suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı. Dava ertelendi.

Aydın’da yeğenleri S.Y. (14) ve H.Y. (9)’yi farklı zaman ve mekânlardaistismar ettiği suçlamasıyla yargılanan çocukların amcası D.E.Y.hakkında mütalaasını açıklayan savcı, her iki çocuğa yönelik ayrı ayrı “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan cezalandırılmasını istedi. Duruşma ertelendi.

İstanbul’da C.A. (30) isimli erkeğin 7-8 ay boyunca aynı mahallede oturduğu A.Ş. (17) isimli kız çocuğunu istismar ettiği gerekçesiyle 7 yıl 9 aya kadar hapis cezası talep edildi.

(EY/EMK)

bianet

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir