Karma Komisyon DBP’li Aydeniz için toplandı

ANKARA – Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması için toplandı.

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon toplandı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in 5 fezlekeden dokunulmazlığının kaldırılması için toplanan komisyona Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Yusuf Beyazıt başkanlık yapıyor.

Komisyona HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Adalet Komisyonu üyeleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Züleyha Gülüm ve Abdullah Koç ile milletvekilleri Erdal Aydemir ve Pero Dundar katıldı. Komisyona MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül de katıldı.

Komisyon görüşmeleri başlarken, HDP milletvekilleri usul tartışması talep etti.

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, komisyon görüşmelerinde usul tartışmasına dair söz alarak, “İç Tüzüğün 63’üncü maddesine dayanarak dosyalarda soruşturmayla ilgisi olmayan konular olduğu ve HDP’li vekilleri kriminalize ettiği gerekçesiyle usul tartışılması açılmasını talep ediyoruz” dedi.

GERİ ÇEKİLSİN

Komisyon Başkanı Beyazıt, usul tartışması başlattı. Söz alan Koç, hazırlanan fezlekelerde yer alan iddiaların tamamının AHİM, AYM kararları kapsamında suç teşkil etmediğini belirtti. Koç, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının rafa kaldırıldığı ve vekillerin bu hakkı kullanmak istemesine dair AİHM’in ihlal kararları var. AYM’nin ihlal kararları var. Düşünce hürriyeti kapsamında toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını kullanmasını suç diye önümüze getirmek Anayasa’ya aykırıdır. Dosyalar geri çekilmelidir. Bu açıdan inceleme yapılmalıdır” diye konuştu.

Komisyon usul tartışmalarıyla devam ediyor.

DBP’li Aydeniz hakkında hazırlanan 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet ve polise mukavemetten oluşturulan fezlekelerde dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, komisyonda Aydeniz’e yönelik dokunulmazlık kaldırılmasına ilişkin konuşacak.

HAZIRLIK KOMİSYONU OLUŞTURULACAK

Komisyonda yapılan görüşmeler ardından Hazırlık Komisyonu oluşturulacak. Hazırlık Komisyonu’nun oluşturulması ardından Aydeniz hakkında dokunulmazlığın kaldırılıp, kaldırılmamasına dair hazırlanacak rapor Karma Komisyona sunulacak. Aydeniz’in Hazırlık Komisyonu’nda 7 gün içerisinde yazılı ya da sözlü savunma yapması gerekecek. Aydeni kendi savunma yapacağı gibi bir milletvekilini de savunma için görevlendirebilecek.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir