Kayıp yakınları: Değil 700 hafta, 7 bin hafta sürse de vazgeçmeyeceğiz

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Diyarbakır’daki Koşuyolu Parkı’nda bir araya gelen kayıp yakınları, 700. haftada HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın için adalet istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 700. haftasında yeniden Koşuyolu Parkı’ndaki Yaşam Hakkı Anıtı önünde Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın için bir araya geldi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Dersim Dağ ve İmam Taşçıer’in yanı sıra çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, 700 haftadır Koşuyolu Parkı’nda, 30 yıldır ise her alanda gözaltında kaybedilip katledilen herkes için adalet istediklerini söyledi.

“Bu haftada gördüklerimiz, coğrafyada yaşananların kısa bir özetiydi. Mardin’de 1995’te herkesin önünden gözaltına alınarak kendilerinden haber alınamayan 7 kişinin Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında, somut verilere rağmen failler hakkında beraat kararı verildi. 90’lı yıllar hep ifade ettiğimiz gibi insanlığa karşı işlenmiş suçların dönemiydi. 2000’li yıllar ise bu suçların yargı eliyle aklandığı yıllar oldu” ifadelerini kullanan Zeytun, kayıp yakınlarının adalet mücadelesinde, insan hakları savunucusu Vedat Aydın’ın yolundan ilerlediklerini kaydetti.

Vedat Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın, devletin failleri bilinçli bir tercihle bulmadığını dile getirdi. “31’inci yılına kadar dosyada ilerleme olmadı. Böylesi bilinen bir olayın çözülememesi, devletin Kürt sorunundaki yaklaşımının özetidir” diyen Aydın, Musa Anter ve Mehmet Sincar davalarının da aynı akıbeti paylaşmak üzere olduğunu vurguladı.

HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Aydın’ın failleri kadar failleri ortaya çıkarmayanların da suçlu olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Vedat Aydın’ın mücadelesi milyonlara ulaştı. Biz her daim demokratik siyaset olarak, annelerimizle beraber olacağız. Kayıplarımızın mücadelesine destek vereceğiz. Aydın’ın tek amacı; onurlu bir barış ve özgürlüğün bu topraklara gelmesiydi. Bu talepler amacına ulaşana kadar milyonlar bu mücadeleyi sürdürecektir.”

İHD Kayıplar Komisyonu üyesi Fırat Akdeniz, kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması için 700 haftadır kesintisiz mücadele ettiklerini belirterek, “Değil 700 hafta, 7 bin hafta da geçse kayıplarımızı aramaktan ve sormaktan asla vazgeçmeyeceğiz. İnsanlığın ilk erdemlerinden biri olan mezar ve yas hakkı şüphesiz insanlığın en büyük değerlerinden biri olmuştur. Tam da bugün içinde bulunduğumuz Kurban Bayramı’nın ilk günü münasebetiyle bizler de kendi sevdiklerimizin bir mezarı olsun, gidip toprağına karanfil bırakmak, bir dua okumak isterdik. Ama bu bayramı da buruk bir şekilde sevdiklerimizden ayrı geçiriyoruz” dedi.

Yarım kalan yaslarını tamamlamak istediklerini ifade eden Akdeniz, “Sadece kayıplarımız için değil, adalet için, hukuk için, barış için ve insan hakları için de bu mücadeleyi yürütüyoruz. Koşuyolu Parkı’ndan Galatasaray Meydanı’na kayıplarımızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sonrasında 5 Temmuz 1991 yılında JİTEM tarafından gözaltına alınıp katledilen Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın hikâyesi okundu ve oturma eylemi gerçekleştirildi.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir