Kıbrıs’ta Abdullah Öcalan için imza kampanyası

DİYARBAKIR – PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrittin bir an önce son bulması gerektiğini belirten Kıbrıs Theofilos Kürt Kültür Merkezi Kadın Komisyon üyesi Fatma Jirki, Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasının devam ettiğini belirterek, “Kampanya dahilinde Kıbrıs Rum kesiminde toplamda 35 bin imza topladık, hedef 60 bin” dedi.

İmralı’da 23 yıldır ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ve çözüm sürecinde İmralı’ya Sekreterya olarak götürülen Veysi Aktaş, Ömer Hayri Konar ile Hamili Yıldırım’dan 25 Mart 2021 tarihinden bu yana haber alınamıyor. İmralı’dan başlayarak tüm topluma yayılan tecrit politikalarıTürkiye ve bölgede kriz ve kaoslara neden olmakta. İktidar girdiği çıkmazlarla birlikte tecrit politikalarını derinleştirerek, toplumu baskı altına almaya çalışıyor.

Öte yandan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemleri sonucunda avukatlar 2019 tarihinde avukatları ile görüş gerçekleştirmişti. En son görüşme ise 7 Ağustos 2019 tarihinde yapıldı. Ancak devam eden süreçle beraber avukatların yaptığı tüm başvurulara rağmen Bursa Ceza İnfaz Hakimliği tarafından absürt gerekçelerle görüşmeler engelleniyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için eylemler devam ederken, Avrupa’da yüzbinlerce üyesi olan sendikalar da kampanyalar başlatmış durumda.

Kıbrıs Theofilos Kürt Kültür Merkezi

20 Mart 1994 yılında Türkiye hükümeti tarafından katledilen Kıbrıs Kürdistan Dayanışma Komitesi Başkanı Theofilos Georgiadis’un anısına açılan Türkiye’den göç etmek zorunda kalan insanlara ev sahipliği yapan bir merkez niteliği taşıyan Kıbrıs Theofilos Kürt Kültür Merkezi de PKK Lideri’nin fiziki özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına katkı sunuyor.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde derinleştirilen tecrit politikaları ve Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasında ilişkin Kıbrıs Theofilos Kürt Kültür Merkezi Kadın Komisyon üyesi Fatma Jirki JINNEWS’e değerlendirmelerde bulundu.

‘Önder Apo 50 yıldır mücadele yürütüyor’

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri anan Fatma, onların bıraktığı mücadele mirası ile çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın büyük bir tecrit altında olduğu belirten Fatma, “Sadece Türk devleti değil, hememonik devletler de İmralı’da devam eden tecride ortaklar. Bu ortaklık Önderliğe yönelik başlatılan komplo ile başladı ve hala da devam etmektedir. Şuanda tüm dünya devletleri Kürtlere uygulan zulme ve Önderlik üzerinde ağırlaştırılmış tecride gözlerini yummuşlar. CPT de buna dahildir. Önder Apo, halkların özgürlüğü için yaklaşık 50 yıldır mücadele yürütüyor. Kürt halkı olarak dünya devletlerinin ve CPT’nin İmralı tecridine karşı ses çıkarması gerekiyor. Bununla beraber dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir lidere Önder Apo’ya uygulanan tecrit gibi bir durum söz konusu olmamıştır. Uygulanan tüm baskı politikalarına karşı Kürtler olarak mücadelemize devam edeceğiz. Ne olursa olsun biz kazanacağız. Önder Apo, tüm tecrit politikalarına karşı büyük bir direniş gösteriyor. Bu ruhla özgürlüğü getireceğiz” dedi.

‘Kıbrıs’ta eylemler devam ediyor’

PKK Lideri’nin fiziki özgürlüğünün sağlanması için Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede başlatılan kampanyalara da değinen Fatma, “Dünyanın birçok ülkesinde eylemlere devam ediliyor. Bu çok önemlidir. Bununla beraber Kıbrıs’ta da eylemler devam ediyor. Bizler Önder Apo’yu özgürleştirmeden mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü Önder Apo’nun varlığı Kürt halkının varlığıdır. Kürt kadınları başta olmak üzere tüm kadınların birlik olup Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için mücadele etmeliler; çünkü Sayın Öcalan kadınların özgürlüğü için büyük mücadeleler vermiş biridir. Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü sağlanmadan, toplumun hiçbir kesimi özgürleşemez. Bunun en başında da kadınlar geliyor. Kadınların özgürlüğü Önder Apo’nun fiziki özgürlüğüne bağlıdır” ifadelerini kullandı.

‘Önder Apo halklar için mücadele ediyor’

Fatma, Kıbrıs Rum kesiminde Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için imza kampanyalarının devam ettiğine değinerek, “Bizler dernek olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ancak kapsamlı olarak tanınmıyoruz. Mahallelerde, sokaklarda, alanlarda imza toplamaya çıktığımız zaman kimse bizi çok fazla tanımıyor. Bununla beraber oranın diline de pek hakim değiliz. Ama insanlar imzayı ne için topladığımız sorduğu zaman Önder Apo’nun özgürlüğü için olduğunu söylüyoruz. İnsanlar hemen imzalıyor. Çünkü Önder Apo sadece Kürt halkı için değil tüm halklar için mücadele eden bir kişiliktir” diye konuştu.

‘Kıbrıs Rum kesiminde 35 bin imza topladık’

2013 ve 2014 yılları arasında da PKK Lideri Abdullah Öcalan için imza kampanyası başlattıklarını ve bu imza kampanyası dahilinde Kıbrıs Rum kesiminde 60 binden fazla imza topladıklarını anımsatan Fatma, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bizler bu imzaları kendimiz içinde topluyoruz. Çünkü Önder Apo Kürtleri tüm dünyaya tanıttı. İmza kampanyası kapsamında alanlarda imza toplarken, bazen Türk milliyetçilerine denk geliyoruz. Hoş olmayan şeyler söylüyorlar. Ancak bu bizim mücadelemizin önüne geçemez. Şu ana kadar Kıbrıs Rum kesiminde Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü için 35 bine yakın imza topladık. Sonbahar aylarına kadar hedefimiz 60 bin imzadır. Umuyorum ki topladığımız bu imzalar Önderliğin fiziki özgürlüğü için büyük bir cevap olur.”

‘Kürtler çıkarların malzemesi değildir’

Fatma, dünya devletlerine seslenerek, Türkiye’nin işlediği suçlara ortak olmamaları çağrısı yaptı. Fatma, “Kimse Kürtler üzerinden kendisine pay çıkarmasın. Çünkü Kürtler kimsenin çıkarlarının malzemesi değildir. Bu topladığımız imzalar ile PKK’nin de ‘terör’ listesinden çıkarılmasını istiyoruz” diye ekledi.

Derya Ren

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir