Kimyasalla şehit düşen 2 gerillanın kimlikleri açıklandı

Kimyasal silah saldırısı sonucunda Zerdeşt ve Mervan adlı gerillaların şehit düştüğünü belirten HPG, “direnişleriyle Kürt halkının yiğit kahramanları olarak her zaman anılacaktır” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“14 Nisan günü Zap alanında başlatılan işgal operasyonunu en önde safta karşılayan Zerdeşt ve Mervan yoldaşlarımız, 2 ay boyunca işgalci TC ordusuna karşı tarihi bir direniş sergiledi. Şehîd Şahin savaş tünellerinde düşmanın onlarca kayıp vermesinde önemli rol oynayan Zerdeşt ve Mervan yoldaşlarımız, Faşist Türk devletinin insanlığa sığmayan vahşi saldırılarına karşı en önde direnen yoldaşlarımızdan olmuşlardır. NATO’nun 2. büyük ordusu diye tabir edilen ve bütün teknik imkanları sınırsız bir şekilde kullanan faşist TC ordusuna karşı tarihi bir direniş sergileyen yoldaşlarımız direnişi zirveye ulaştırmayı başarmıştır. Bütün bu imkanlarına rağmen gerillanın karşısına çıkamayan faşist TC devleti bir kez daha savaş suçu işleyerek Kürdistan Özgürlük Gerillası’na karşı yoğun bir şekilde kimyasal silah kullanmıştır. Kimyasal silah saldırısı sonucunda Zerdeşt ve Mervan yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır. Zerdeşt ve Mervan yoldaşlarımız direnişleriyle Kürt halkının yiğit kahramanları olarak her zaman anılacaktır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Zerdeşt Ranya
Adı Soyadı: Karwan Kadir Husên
Doğum Yeri: Ranya
Anne – Baba Adı: Nahîde – Kadir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Haziran 2022 / Zap

 

Kod Adı: Mervan Baz
Adı Soyadı: Şehmuz Akkoyun
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Mesure – Musba
Şehadet Tarihi ve Yeri: 14 Haziran 2022 / Zap

 

ZERDEŞT RANYA

Zerdeşt yoldaşımız, Ranya’da yurtsever bir ailede doğmuş ve büyümüştür. Ailesinin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı okulu bırakıp ailesine destek olabilmek için çalışmaya başlayan Zerdeşt yoldaşımız, farklı işlerde çalışıp yaşamı erken yaşlarda öğrenmeye başlamıştır. Bu durum Zerdeşt yoldaşımızın kişilik şekillenmesinde rol oynamıştır. Yoldaşımız kısa sürede olgun bir kişiliğe ulaşmış ve bu kişilik özelliğini korumayı bilmiştir. Çalıştığı dönemlerde PKK’yi daha yakından tanıma fırsatı bulan Zerdeşt yoldaşımız, 2006 yılında gençlik çalışmalarına katılmaya karar vermiştir. Örgütleme çalışmalarında yer alması kendini eğitmesi, geliştirmesi, PKK ve gerillayı daha yakından tanımasını sağlamıştır. PKK’yi tanıdıkça yaşamın anlamının mücadeleden geçtiğini, bu mücadelenin en amansız verildiği yerin PKK safları olduğunu gören Zerdeşt yoldaşımız, her zaman katılımının en büyük nedenlerinden birisinin gerillanın yaşamı güzelleştirmesi, üslubu ve ahlakı olduğunu dile getirmiştir. Bu esasla gerillaya ve PKK’ye büyük bir aşk ile bağlanan ve katılımını böyle gerçekleştiren Zerdeşt yoldaşımız, yaşadığı her anı bu ahlakı ve yaşamı daha da güzelleştirmeye adamıştır.

Gerilla saflarına katıldığı 2014 yılında Zagroslar’a geçmiş ve şehit olduğu ana kadar Zagroslar’da kalmıştır. Zagroslar’ın zorlu arazisine erkenden ayak uydurmayı bilen Zerdeşt yoldaşımız, kısa zamanda yetkin bir gerilla olmayı başarmıştır. Katıldığı ilk günden itibaren olgun kişiliği ve yaşamdaki duruşuyla yoldaşlarının ilgi ve sevgisini kazanmıştır. Yoldaşlarına verdiği değeri yaşamın her anında gösteren Zerdeşt yoldaşımız şehitlerin özelliklerini kendinde yaratmaya ve geliştirmeye özen göstermiş ve bu şekilde şehit yoldaşlarını yaşatmayı esas almıştır. Yaşamda sürekli şehit yoldaşlarından bahsetmiş ve çevresindeki yoldaşların da bu özellikleri kazanmasında ve bu konuda bilinçlenmelerinde önemli rol oynamıştır.

Gençlik çalışmalarında aldığı teorik bilgilerle yetinmemiş, üzerine her zaman daha fazlasını koymaya gayret göstermiştir. Apocu felsefede derinleşmeyi ve bu felsefeyi yaşamsallaştırmayı kendine esas alan Zerdeşt yoldaşımız bu konuda büyük çaba sarf etmiştir. Zerdeşt yoldaşımız kendini ideolojik yönden geliştirmeye verdiği önem kadar askeri yönden de geliştirmeye büyük önem vermiş ve geliştirmiştir. Profesyonel bir gerilla olmanın yanında öncü bir komutan olma yolunda emin adımlarla yürüyen Zerdeşt yoldaşımız büyük gelişme kaydetmiştir. Kendini geliştirirken yanındaki yoldaşlarını da geliştirmeyi ihmal etmeyen Zerdeşt yoldaşımız mütevazi ve kavratmayı bilen tarzıyla bütün yoldaşları tarafından sevilen bir yoldaş olmayı başarmıştır.

MERVAN BAZ

Mervan yoldaşımız, Amed’in yurtseverlik özü olan Farqîn ilçesinde dünyaya gelmiş ve büyümüştür. Mervan yoldaşımız aslen Bismil’li olmasına rağmen ailesi faşist ve soykırımcı Türk devletinin özellikle 90’lı yıllarda Kürt halkına karşı uyguladığı soykırım, asimilasyon ve zorla göçertmek için köy yakma politikaları nedeniyle Farqîn’e göç etmek zorunda kalmışlardır. Ailesinin yurtsever olmasından kaynaklı, yurtseverlik bilinciyle büyüyen Mervan yoldaşımız, bunca baskı ve zulme boyun eğmeyen ve onurlu mücadelesini hala sürdüren Farqîn halkının bu mücadelesinden de oldukça etkilenmiştir. Kürt halkına reva görülen bu faşist politikalara ve buna karşı Kürt halkı tarafından verilen mücadeleye daha erken yaşlarda tanıklık etmesi Mervan yoldaşımızın mücadeleci bir kişilik kazanmasını sağlamıştır. Bu süreçlerde mücadele yöntemleri geliştirmeye çalışan Mervan yoldaşımız gerilla ve PKK’yi daha yakından tanıma fırsatı bulmuştur. PKK’yi tanıdıkça Kürt halkını uğradığı bu soykırım politikalarına en büyük cevabı veren hareket olduğunu anlayan Mervan yoldaşımız, kendisinin de bu çetin mücadeleden geri kalmaması ve düşmana vurulacak her darbede kendisinin de payının olması gerektiğine karar vermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle yüzünü Kürdistan’ın özgür dağlarına dönen Mervan yoldaşımız gerilla saflarına katılmıştır.

Gerilla saflarına katıldığı ilk günden itibaren yoldaşlarının da yardımıyla yaşama adapte olmakta gecikmemiştir. Mücadeleci kişiliği ve kararlı duruşuyla karşısına çıkan her türlü zorluğa göğüs geren Mervan yoldaşımız, bu duruşuyla yanındaki yoldaşlarına iyi bir örnek ve moral kaynağı olmuştur. Uzun bir süre Xakurkê alanında kalan ve düşmana etkili darbeler vuran eylemlerde aktif rol oynayan Mervan yoldaşımız, profesyonel bir gerilla olabilmek için kendini askeri eğitimlere önermiş ve bu önerisi kabul edilmiştir. Bu esas üzerine gördüğü eğitimlerden sonra profesyonel bir gerilla olabilmek için, eğitimden aldıklarını pratikleştirebilmesi gerektiğini bilen Mervan yoldaşımız, kendini pratiğe önererek Zap alanına geçmiştir. Zap alanında da birçok etkili eylemde rol oynayan Mervan yoldaşımız bu pratiğiyle kendini ispatlamayı bilmiştir. Aldığı askeri eğitimlerin yanında ideolojik olarak kendini geliştirmek için büyük çaba sarf eden Mervan yoldaşımız, öğrendiklerini sürekli yoldaşlarına da aktarmayı esas almış ve yoldaşlarından bir şeyler öğrenebilmek için ısrarcı olmuştur. Bu yönleriyle bütün yoldaşları tarafından sevilen ve aranan bir yoldaş olmayı başarmıştır.

Başta Zerdeşt ve Mervan yoldaşlarımızın değerli aileleri olmak üzere, tüm yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyor, yoldaşlarımızın “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan” hayallerini mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü bir kez daha yineliyoruz.”

ANFNEWS
Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir