Kızıldere şehitleri anıldı

Kızıldere’de şehit düşen Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı. Anma etkinliklerinde, devrimci mücadeleyi büyütme mesajları verildi.

Ankara’daki emek ve demokrasi güçleri, 50 yıl önce Kızıldere’de katledilen THKP-C lideri Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya geldi. Kızıldere’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyan kitle, “50’inci yılında On’ların yolundan geliyoruz dalgalar gibi” ve “Faşizme karşı birlikte direnişin ve devrimci dayanışmanın tarihi onurumuzdur” pankartı arkasında Çayan’ın mezarına yürüdü. Mezarlığa karanfiller bırakıldı.

Anmaya şu kurum ve isimler katıldı: “68’liler Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkevleri, Dostluk Kültür Derneği (DKD), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Kaldıraç, Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Öğrenci Kolektifleri, 68’liler, Yeşil Sol Gelecek (YSG), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Öğrenci İnisiyatifi, Samsun Devrimci 78liler, HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ömer Öcalan.”

Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Şair Ahmet Telli ortak açıklamayı okudu.

Telli, “Mahir Çayan ve yoldaşlarının katledilmesiyle tarihin bu sayfasının kapandığını sananlar yanılıyorlar. Evren yanıldı, Özal yanıldı, Demirel en başta yanıldı, elbette bugünün egemenleri büsbütün yanıldılar” dedi.

Telli, şunları da belirtti:

“Geçmişe doğru baktığımızda nasıl çetin bir tarih diliminden geçmiş olduğumuzu bugün gibi hatırlarız. Bütün bir devrimci kuşak olarak nasıl bir imha programına maruz bırakıldığımızı unutamayız, nasıl bölünme ve parçalanma tuzaklarıyla boğuştuğumuzu hatırlar, hatalardan ders alırız. Gençliğimizi adadığımız varoluşumuzun nasıl bir zorunluluğu bilince çıkarmak örneği oluşunun bilincindeyiz. Huylarımız birbirine benzer; yitirdiğimiz yoldaşlarımızın anılarıyla yaşarız. Kaybettiklerimizin yasını tutmak geleneğimizdir; onların yaşayan bizlere nasıl bir ukde bıraktıklarını hatırlamak, onları asla unutmamak bizi var eden olguların asıl mayasıdır.

Yeni kuşaklara, bedelleri ağır olan deneyimlerimizi, hiçbir erdemle kıyaslanamaz yoldaşlık değerlerimizi aktarmak kuşağımızın görev borçlarından biridir. Unutmayalım ki Kızıldere katliamı; dayanışmanın, direnişin, yoldaşı için ölümü göze alma girişiminin sonucudur. Tarihte benzerine az rastlanan örneğidir. Bunu asla unutmayalım. Bu gözüpekliği, bu duyguyu hayatımıza çağırabildiğimiz ölçüde dayanışma ve mücadele kültürümüz kökleşecektir. Ama eksiklerimizi ve yanlışlarımızı, alacakaranlıkta kimi zaman kör dövüşüne dönüşen yönelimlerimizi de bilince çıkarmaya devam edeceğiz. Mücadelemizi özeleştirimizle birlikte yeni kuşaklara aktarmakta yükümlü saydığımız için ideallerimizde ısrarlı olduğumuz için yoluna adanmaya başladığımız yılları temsil eden bu toplu duruşla ve isimle anılmaktan ve anmaktan onur duyarız.”

RİZE
Mahir Çayan ve 10 devrimci ile birlikte katledilen Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) önderlerinden Cihan Alptekin, Rize’nin Ardeşen’in Yeniyol (Oce) köyünde bulunan mezarı başında anıldı. Ailesi tarafından organize edilen anma törenine Halkevleri, Sol Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 68’liler Vakfı, Devrimci Gençlik, Cumhuriyet Halk Partisi ve Emek Partisi üyeleri katıldı.

Halkevleri Artvin Şube Başkanı Uğur Karakuş, “Bugün Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için bir araya geldik. Onları anmak sadece tarihsel anı, olayı anmak değildir. Onların bize bıraktığı tarihsel direnişi ve bugünün devrimciliğini tartışmak ve gereğini yerine getirmektir. Onlar devrimci dayanışmanın en güzel örneğini gösterdiler. Bugün ekoloji, kent ve hak mücadelesinde bir yolumuz varsa bu onların açtığı yoldur. 50 yıl önce açılan o yol bizi aydınlatıyor” dedi.

ANF

 

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir