Kobanê Davası: Tanıklardan kopyala yapıştır ifadeler

ANKARA – Kobanê Davası’nda dinlenen ve siyasetçiler hakkında soyut beyanlarda bulunan gizli tanık ATLAS’ın ifadelerinin 8 Mart 2021 tarihinde Ayla Akat Ata hakkında ifade veren gizli tanık HERMES’in ifadeleriyle aynı olması dikkat çekti.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 14’üncü duruşması 3’üncü gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görülmeye başladı.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına tutsak siyasetçilerin aileleri ve ile çok sayıda avukat katıldı.

Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Gizli tanık ATLAS dinlendi

Kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada gizli tanık Atlas’ın dinlenmesine karar verildi. Karara dair söz alan avukatlar, gizli tanığa ana dosya kapsamı dışında soru sorulmaması gerektiğini hatırlattı.

Tanık dinlenmesine itiraz

Sonrasında konuşan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, sorgular bitmeden tanık dinlemenin usulsüz olduğuna dikkat çekerek, “Siz ara kararlarla bunu kabul etmiyorsunuz ancak yaptığınız hukuksuzluktur. Diğer tanıklarda gördük ki tanıkların olaylarla alakası yok ama birleşen dosyalar kapsamında beyanlarda bulunuyorlar. Buna da itiraz ediyoruz” dedi.

‘Atlas’ın önceki ifadelerini bulmaya çalışıyoruz’

Avukat Cihan Aydın, “Hangi tanığın hangi gün dinleneceğini önceden öğrenmek istiyoruz. Bu talebimiz mahkeme tarafından daha öncesinde bir ara karara bağlandı ancak gördüğümüz üzere bir değişme yok. Şimdi Atlas’ın önceki ifadelerini bulmaya çalışıyoruz. Kim hakkında ifade vermiş bilmiyoruz. Doğru sorular sormak için öncesinde tanığın ifadelerine ulaşmamız gerek. Savunma hakkı için bu şarttır” diye konuştu.

Mahkeme heyetine tanıklar hakkında dilekçe sunduğunu belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak da gizli tanıkların kimin hakkında ifade verdiğini duruşmalar öncesinde bilmek istediğini söyleyerek, “Usulüne uygun bir yargılama talep ediyorum” diye ekledi.

Talepler reddedildi

Mahkeme başkanı, tanıkların dinlenme usullerine dair gelen itiraz ve talepler sonrası ara karar kurarken, bu periyotta dinlenecek olan tanıkların isimlerinin bir önceki duruşma bitiminde bildirildiğini belirtti. Tanıkların dosya kapsamı dışında beyanlarda bulunmasını “hukuka uygun” olarak değerlendiren mahkeme başkanı, siyasetçilerin ve avukatların itirazlarını reddetti.

Daha sonra söz alan Tevgera Jinen Azad aktivisti Ayla Akat Ata, “Bugün tanık dinleme ile ilgili yaşanan sorunların tamamı iddianamenin bu koşullarda kabul edilmesiyle ilgilidir” dedi.
Kopyala yapıştır ifadeler

Ardından SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan ve yazılı ifadesini tekrarladığını ifade eden gizli tanık ATLAS, tutsak siyasetçi Mesut Bağcık’ın yanı sıra Mazhar Öztürk, Ercan Arslan ve Yüksel Baran hakkında soyut beyanlarda bulundu. ATLAS, Kobanê protestolarıyla ilgili bir bilgisinin olmadığını aktardı. Gizli tanık ATLAS’ın yazılı ifadesinin TJA aktivisti Ayla Akat Ata hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nda 8 Mart 2021 tarihinde ifade veren gizli tanık HERMES’in ifadeleriyle tıpatıp aynı olması dikkat çekti.

Ara verildi

Sonrasında söz alan siyasetçiler ve avukatlar tanık dinleme usulüne dair itirazlarını sürdürdü. Mahkeme başkanı öğleden sonraki oturumda yeni tanık hazır edileceğini belirterek duruşmaya bir saat ara verdi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir